Masopust začíná každý rok stejně, a to den po svátku Tří králů, konec masopustu se určuje podle pohyblivého data Velikonoc a končí v úterý před Popeleční středou, která letos připadá na svátek svatého Valentýna, tedy na 14. února. Po ní následuje čtyřicetidenní půst. který končí až na Velikonoce na Velký pátek, respektive na Bílou sobotu. Ta letos vychází na 30. března.
Masopustní veselí je možné si užít v únoru i v mělnickém regionu.
Mělnický masopust se uskuteční v neděli 11. února od 10 hodin. Na návštěvníky čeká tradiční česká zabijačka od Dobrého kance, barbecue z Brlohu, pivo z pivovaru Němý Medvěd. Nebude chybět masopustní průvod, stánkový prodej, dílničky pro děti a tradiční kolotoč.
Program:
10:00 - Zahájení masopustních trhů
14:00 - Začátek masopustního průvodu na náměstí Míru, budeme zpívat a dovádět, jak jen to půjde! Zakončení proběhne před mělnickou farou v ulici Česká vystoupením folklorních souborů Jarošáček a Jarošovci. Masky vítány!
17:00 - Ukončení masopustních trhů
Masopust Cítov vstoupí do svého osmého ročníku v sobotu 10. února od 13 hodin. Akci zahájí tradiční masopustní průvod. Následně bude pokračovat masopustní veselí na hřišti. Připraveny jsou zabijačkové výrobky i sladké pečivo a ochutnávat je možné při posezení s hudbou.
Masopust na zámku Nelahozeves propukne v sobotu 10. února od 9.00 hodin. Na programu je hodování a veselí a návštěvníci se mohou těšit na:
Tradiční českou zabijačku a výběr lokálních pivovarů
Koláče, preclíky, perníky, koblihy a další masopustní mlsání
Masopustní veselici a přehlídku masek
Vystoupení folklorního souboru a řemeslné stánky
Dětské dílničky - výroba masek, pečení božích milostí a lidové pranostiky
Borecký masopust začíná v sobotu 10. února ve 12. 45 hodin. Sraz masek je ve Velkém Borku na hřišti a po té projde průvod vesnicí. Na hřišti budou připraveny vepřové hody a proběhne i soutěž o nejlepší masku.
Masopustu Lobkovice bude patřit neděle 11.února od 10 do 17 hodin. V Chateau Lobkovice v Neratovicích budou pro návštěvníky připraveny zabijačkové speciality, jako je jitrnice, jelita, prejt, tlačenka, prdelačka nebo ovar. Nebude chybět pečené koleno, bůček, žebírka, škvarky a spousta street food specialit.
Návštěvníci se mohou těšit na hudbu, atrakce pro děti, kreativní dílny pro děti, malování na obličej, prohlídky zámku s průvodcem a další zážitky.
Na masopust je možné i do Veltrus a Nelahozevsi. V neposlední řadě se uskuteční masopust ve Všetatech.
Název masopust je možná trochu zavádějící, protože doslovně znamená opustit maso či dokonce půst, a přitom je to doba, kdy si i naši předkové dopřávali hojně masa, slavili a hodovali. Byl to čas domácích zabijaček a často i svateb. Dokonce i doslovný překlad slova karneval, který je ekvivalentem slova masopust, znamená „maso odlož“. Vztah slova masopust k výrazu půst je jen zdánlivý a jedná se o pouhou podobnost.
Commentaires