top of page
  • Marta Dušková

Červené květy pomohou hrdinům v nelehké době karantény

Den válečných veteránů se slaví po celém světě 11. listopadu, v den, kdy skončila 1. světová válka.

I letos se Úřad vlády ČR zapojuje do sbírky, která se běží od 1. do 30 listopadu. Symbolem tohoto svátku jsou květy vlčího máku, které pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě. Květ vlčího máku vetknutý do klopy vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky.

Pro Paměť národa vyprávělo už více než 800 veteránů. V České republice je ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války, jejichž osudy jsou ještě skryty. Díky sbírce ke Dni válečných veteránů bude možné zdokumentovat jejich další vyprávění, dokud je ještě čas.

Centrum pomoci Paměť národa za příspěvky rovněž pomáhá veteránům s každodenními starostmi, obstarává nákupy, vyzvedne léky či nabídne po telefonu tolik potřebný mezilidský kontakt, který ulehčí domácí izolaci v době karantény.

Mapu sbírkových míst a další informace jsou k dispozici na www.denveteranu.cz a přispět je možné i on-line.

Veřejnou sbírku u příležitosti Dne válečných veteránů pořádá šestým rokem nezisková organizace Post Bellum. Červený květ vlčího máku je symbolem úcty ke statečným lidem, kteří bojovali na válečných frontách a v odboji za svobodu a demokracii. Sbírka jim v dnešní době, kdy jsou právě oni silně ohroženi nemocí Covid-19, pomůže. Výtěžek sbírky bude věnován na sociální pomoc hrdinům 20. století.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page