top of page
  • Marta Dušková

Česko má od ledna nové archivní kulturní památky

Sedm dokumentů bylo v lednu prohlášeno novými archivními kulturními památkami. Jedná se o mimořádné dokumenty, které díky prohlášení získávají punc výjimečnosti a zvýšenou ochranu a speciální zacházení. Za archivní kulturní památky je prohlásilo Ministerstvo vnitra, který je gestorem archivnictví.Mezi archivní kulturní památky se zařadily například doklady o holocaustu, který prováděly speciální jednotky SS na Ukrajině a v Bělorusku v roce 1941, dokumenty k sebevraždě plukovníka Josefa Švece v roce 1918 či dokument ukazující situaci v Československé armádě na počátku okupace v roce 1968.

Podrobné informace i s fotografiemi dokumentů ke všem sedmi novým archivním kulturním památkám roku 2024 jsou na webu Ministerstva vnitra Kulturní památky - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz).Žádosti o prohlášení podávají jednotlivé archivy a jedná se o jedinečnost a výlučnost těchto archiválií vztahující se zpravidla k významným událostem nebo přelomovým jevům regionálních či národních dějin.

Institut archivních kulturních památek zajišťuje ochranu a propagaci Národního archivního dědictví. Přehled doposud prohlášených národních kulturních památek je rovněž k dispozici na webu ministerstva v sekci Kulturní památky.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page