top of page
  • Marta Dušková

Čtou vaše děti komiksy?

Důvodů, co přináší čtení komiksů dětem, je jistě vícero. Komiks prostřednictvím obrázků a textu je motivací k dalšímu čtení, které tak rychle utíká a je zábavné. Jedná se trochu o papírový film, který zpracovává známá témata, jako jsou filmoví hrdinové, postavy ze seriálů či dokonce videohry.

Komiks posouvá hranice fantazie, dítě musí poskládat příběh ve své hlavě a zároveň pracovat s obrázky. Komiks je využíván i ve výuce a dítě se může jeho prostřednictvím seznámit se složitějšími tématy, jako je třeba druhá světová válka, kyberšikana apod. Jeho prostřednictvím je možné přiblížit i povinnou četbu, která je více stravitelná a pochopitelná.

Mohlo by se zdát, že tato forma čtení nerozšiřuje slovní zásobu, ale je to spíše naopak. Komiks je plný citoslovců, grafických značek a podobně, které je nutné si v hlavě přeložit.


V neposlední řadě komiks podporuje výtvarné cítění. Je bezesporu uměleckým dílem a komiksem se zabývá spoustu známých výtvarných umělců. Z mělnického regionu je to například výtvarník a ilustrátor Karel Zeman, který namaloval několik komiksů podle knih Julese Verna či Silvia Bellis se svým komiksem pro dospělé Vlčí holka.


Ovšem nejdůležitější důvod, proč by děti měly číst komiks, je rozečtení malého čtenáře. Komiks je vhodná forma, málo textu, hodně obrázků a známá témata.


Nabídka komiksů je dnes velmi pestrá a každý dospělý i dítě určitě najde ten vhodný pro sebe.


Shrnutí důvodů, proč mají dětí číst komiksy, jsou názorně prezentovány na níže uvedených obrázcích.


50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page