top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Čtvrtý ročník chemické soutěže pro žáky základních škol vyhrál tým z Neratovic

Chemickou soutěž nazvanou Výzva pro chemika určenou žákům 8. a 9. tříd základních škol na Mělnicku a Kladensku vyhrál tým „Trojka“ ze 3. základní školy v Neratovicích. Čtvrtý ročník naučně-zábavné soutěže uspořádal již tradičně chemický podnik Spolana Neratovice ve spolupráci s Gymnáziem Václava Třebízského ve Slaném a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje. Letos se přihlásilo 12 tříčlenných týmů z 11 škol. Do finále, které se uskutečnilo přímo na půdě Gymnázia ve Slaném, postoupili žáci ze základních škol v Neratovicích, Kralupech nad Vltavou a Slaném. Výzva pro chemika si klade za cíl popularizovat u dětí chemii zábavnou a hravou formou, motivací pro vítězný tým a školu jsou hodnotné ceny.

„Soutěž pořádá Spolana již čtvrtým rokem a za tu dobu se z toho stala tradice. Letos se i přes opatření týkající se onemocnění covid-19 přihlásilo do Výzvy pro chemika 12 tříčlenných týmů z 11 škol,“ shrnuje optimisticky Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana. Do finále, které se konalo na Gymnáziu Václava Třebízského ve Slaném, postoupily tři týmy. „Chemie je nejen důležitá, ale také zajímavá a zábavná. Proto doufáme, že se nám podaří děti pro tento obor nadchnout. Byli bychom samozřejmě rádi, pokud by se jednou ze soutěžících školáků stali studenti našeho gymnázia,“ říká Milan Dundr, ředitel Gymnázia Slaný.


Vítězný tým Trojka přijel ze 3. základní školy v Neratovicích a jeho členové si odnesli tablety a další věcné ceny. Odměněna byla i jejich škola, a to dárkovým šekem na vybavení chemické laboratoře v hodnotě 10 000 korun „Tato soutěž je pro děti zábavná a zároveň poučná. Již teď plánujeme, že se příští rok přihlásíme do pátého ročníku. Za získaný finanční obnos pořídíme vybavení chemické laboratoře, především didaktické pomůcky pro lepší pochopení učiva chemie,“ uvádí Irena Škantová, učitelka vítězného týmu ze 3. ZŠ Neratovice.


Prvním úkolem finálového dne byl kvíz se 17 otázkami napříč celým chemickým oborem. Součástí byly i názorné ukázky – hrátky s kapalným dusíkem, magnetem, který propadával zamraženou měděnou trubkou při -196 stupních Celsia, a také s papírovými lodičkami se sodíkem. „Děti měly také pomocí metody SOUL určit ohrožující vlastnosti (např. hořlavost, výparnost, schopnost oxidace,…) neznámé nebezpečné látky,“ komentuje Tomáš Holec, vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení, HZS Středočeského kraje. Následovaly praktické úkoly přímo v laboratoři Gymnázia ve Slaném: pokovení kovového plíšku zinkem, vyžíhání, kdy se na povrchu plíšku měla objevit slitina (mosaz). Všechny jevy museli žáci navíc vysvětlit.

Popis soutěže

V prvním online kole soutěže, které bylo zahájeno v dubnu 2021, měly zúčastněné týmy za úkol zrealizovat zadaný chemický pokus s elektrolýzou. V první řadě měly děti určit podstatu modré skalice (pentahydrát síranu měďnatého) na zadaném pokusu. Své výsledky postupně zaznamenávaly a videonahrávku pokusu poté uložily na webové stránky soutěže. K tomu navíc vyplnily vědomostní test. To vše během 30 dnů. Do druhého (finálového) kola postoupily tři nejlepší týmy. Uskutečnilo se 17. června a připravené úkoly byly zaměřené na bystrost i všeobecné znalosti v oboru chemie a bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami. Součástí byly i chemické pokusy přímo v laboratoři. Více informací na www.vyzvaprochemika.cz


Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, Spolana

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page