top of page
  • Marta Dušková

Antivirotikum pro léčbu onemocnění covid-19 je k dispozici českým pacientům

Ministerstvo zdravotnictví České republiky zveřejnilo ve středu 5. října tiskovou zprávu týkající se léku Paxlovid na www.mvcr.cz.

Paxlovid, antivirotikum pro léčbu onemocnění covid-19 ve formě tablet, je již od září k dispozici občanům ČR, postupně v síti vybraných nemocničních lékáren. Lék je schválený rozhodnutím Evropské komise na základě hodnocení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) pro použití u dospělých pacientů, kteří nevyžadují doplňkovou léčbu kyslíkem a u kterých je zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19. Pacienti obdrží Paxlovid na základě žádanky od svého praktického lékaře nebo specialisty.


Léčivý přípravek Paxlovid je perorální antivirotikum, které zastavuje množení viru SARS-CoV-2 v lidském těle. Pomáhá tím tělu překonat tuto virovou infekci a může pomoci předejít rozvoji závažné formy onemocnění covid-19. Balení přípravku Paxlovid obsahuje kombinaci samostatných tablet se 2 různými léčivými látkami: PF-07321332 (nirmatrelvir) a ritonavir.


„Jsem velmi rád, že můžeme nabídnout další plně hrazené a vysoce účinné antivirotikum proti covid-19 všem českým pacientům, kteří jej potřebují. Paxlovid má potenciál zachraňovat životy pacientů, snížit závažnost infekce a eliminovat až devět z deseti hospitalizací,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.


Studie potvrzují, že pokud je podán do 5 dní od prvních příznaků covid-19, jeho účinnost snížit riziko hospitalizace a úmrtí je 88 %. Tablety (2 tablety nové léčivé látky PF-07321332 (nirmatrelvir) a 1 tableta ritonaviru se užívají v odstupu 12 hodin po dobu 5 dní. Jedno balení léku obsahuje 30 tablet (20 tablet PF-07321332 a 10 tablet ritonaviru).

Smlouva uzavřená do konce roku 2022 zajišťuje České republice dostatečné množství tohoto léku pro očekávanou podzimní vlnu onemocnění covid-19. V případě potřeby může výrobce do ČR dovézt dostatek balení k překonání dalších případných pandemických vln.


Pacienti obdrží Paxlovid na základě žádanky od svého praktického lékaře nebo specialisty ve vybraných zdravotnických zařízeních po celé ČR. Jejich seznam naleznete na ockoreport.uzis.cz/mab.


6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page