top of page
  • Marta Dušková

Bývalý klášter na Pšovce znovu ožívá

Kulturní památka augustiánského kláštera v Mělníku chátrala dvacet let.

K přeměně na moderní Domov pro seniory Senlife stačilo neuvěřitelných deset měsíců a pravděpodobně hodně nadšení a samozřejmě moře práce.

Otevřený Domov pro seniory Senlife už od začátku srpna vítá téměř každý den nové obyvatele a krásně zrekonstruovaná budova původně sloužící mnichům z řádu augustiniánů znovu ožila. Klientům v rezidenci s nepřetržitým provozem je poskytováno ubytování, stravování, zdravotní a pobytová péči, sociální podpora, aktivizační činnosti, rehabilitace a nepřeberné množství volnočasových a zábavních činností. K objektu patří i nově zrekonstruovaná zahrada o rozloze 1,2 hektaru, která leží kousek od říčky Pšovky.


Jejich mottem je:

"Žijte svůj život podle svých představ".


Historie budovy kláštera řádu Augustiniánů se datuje od 13. století. V 17. století, kdy byl řád zrušen, zakoupila objekt kněžna Marie Ludmila Lobkowitz ve veřejné dražbě. Klášter byl upraven a sloužil jako správní budova.


Po konfiskaci státem v roce 1948 byla v budově zřízena učňovská škola spolu s internátem. Po revoluci byl klášter vrácen rodině Lobkowiczů, původním majitelům a v roce 2019 jej zakoupili nynější majitelé a chátrající památku

zachránili, vdechli jí nový život a smysl.


Použité fotografie jsou z archivu společnosti www.senlife.cz. Společnost zve i po otevření domova klientům i zájemce z řad veřejnosti k prohlídkám.


Názor redaktorky

Práce na domově a přeměně historické budovy sledujeme od začátku a v magazínu najdete několik článků věnovaných rekonstrukci. Takže shrnutí v podobě dnešního článku se jen nabízelo.


48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page