top of page
  • Marta Dušková

Betlémské světlo se začne rozvážet čtvrtou adventní sobotu

Betlémské světlo se odebírá z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v Palestině a představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství.

V Libiši bude Betlémské světlo k dispozici v pátek 23. prosince od 16 do 18 hodin u obecního úřadu od neratovických skautů z Přístavu Neratovice.


Každoročně rozvoz světla zajišťují skauti a skautky z celého světa a do České republiky jej dováží od roku 1990 z Rakouska brněnští skauti. Letos se rozvoz betlémského světla uskuteční čtvrtou adventní sobotu 17. prosince a budou jej rozvážet skautští kurýři prostřednictvím vlakové dopravy.


Mapu rozvozu a místních akcí, kde se bude rozdávat Betlémské světlo, je možné vyhledat po zadání místa bydliště Rozvoz a místní akce - Betlémské světlo (betlemskesvetlo.cz). Na mapě se nabídnou místa, kde je možné plamínek získat.

Jak vypadá tradice v dnešní době z www.betlemskesvetlo.cz:

„Každý rok vyberou rakouské neziskové organizace ze svého kruhu dítě, které v daném roce vykonalo zvlášť mimořádný čin. Chlapec nebo dívka potom odjede do jeskyně narození Ježíše Krista v Betlémě a vyzvedne světlo míru. Rakouskými aerolinkami plamének v ohnivzdorném obalu dopraví do Rakouska. Třetí adventní sobotu je poté v rámci ekumenické bohoslužby symbol míru předáván delegacím z celého světa.

Za Českou republiku organizují distribuci světla skauti z Brna, kteří každoročně společně s dalšími vybranými skauty odjíždějí do Rakouska na slavnostní ceremoniál, kterého se účastní kolem 1400 skautů a skautek více než dvaceti různých národností. Kurýři po návratu plamínek míru předají v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně do rukou biskupa brněnského, který mu požehná.

Na čtvrtou adventní sobotu potom skauti světlo rozvážejí vlaky po celé České republice a předávají ho dalším dobrovolníkům a zájemcům.

Betlémské světlo a jeho poselství se tak šíří mezi miliony lidí, aby jim v jejich domovech o vánočních svátcích připomínal narození Ježíše Krista – mír, lásku, víru, naději a přátelství“.


Jak vznikla tradice Betlémského světla? Odpověď je zveřejněna na Informace - Betlémské světlo (betlemskesvetlo.cz).


53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page