top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Bude Hrabalova chata zpřístupněna veřejnosti?

Středočeský kraj a Ministerstvo kultury chtějí spolupracovat při zpřístupnění Hrabalovy chaty.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková s radním Václavem Švendou ve středu 13. října podepsali „Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Ministerstvem kultury za účelem zpřístupnění chaty Bohumila Hrabala v Kersku veřejnosti“.

„Poselstvím memoranda s trochu úřednickým názvem je především symbolická podpora celému projektu. Společně chceme, aby se místo, kde žil a tvořil Bohumil Hrabal, stalo veřejně přístupným, aby lidé mohli vidět, kde vznikala jeho stěžejní díla, jako Obsluhoval jsem anglického krále, Postřižiny, Něžný barbar a mnoho dalších. Naše krajské Polabské muzeum se odkazem Bohumila Hrabala dlouhodobě zabývá, takže vybudování nové expozice v Kersku vlastně zapadne do celého kontextu,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).


„Jsem rád, že z mapy ikonických míst české kultury a literatury pro veřejnost nezmizí objekt těsně spjatý s životem a dílem jednoho z nejvýznamnějších poválečných spisovatelů Bohumila Hrabala. Příspěvková organizace Ministerstva kultury Památník národního písemnictví je připravena pomoci s budoucí expozicí památníku,“ dodal ministr kultury Lubomír Zaorálek.


Středočeský kraj se o Hrabalovu chatu začal zajímat letos v létě, kdy se v realitní kanceláři objevila nabídka na prodej objektu s rozsáhlým pozemkem za 11,9 milionu korun. Nabídka zaujala jak kraj, tak Ministerstvo kultury. Po vzájemných jednáních chce kraj chatu, kde Bohumil Hrabal pobýval a tvořil, koupit do svého majetku a vybudovat tu expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. O koupi Hrabalovy chaty bude rozhodovat krajské zastupitelstvo na svém listopadovém zasedání. Cena zatím není stanovena.


„Podpisem memoranda jsme dnes stvrdili náš společný zájem na tom, abychom přispěli k zachování odkazu Bohumila Hrabala. Naším záměrem je vybudovat v Kersku expozici věnovanou Bohumilu Hrabalovi, která bude živá, inspirující, která bude srozumitelná i pro mladou generaci. Chceme zdůraznit důležitý kontext mezi dobou, ve které Hrabal tvořil, a jeho knihami. Na následném provozu by se následně měly podílet příspěvkové organizace kraje i ministerstva – za nás Polabské muzeum, za ministerstvo Památník národního písemnictví. Věřím, že zastupitelstvo náš záměr podpoří,“ řekl radní pro oblast kultury Václav Švenda (Spojenci).
4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page