top of page
  • Marta Dušková

Cílem výtvarného tvoření dětí bylo nelehké téma kruh

Regionální muzeum Mělník představuje další online výstavu. Výstava s názvem Pocta kruhu představuje výtvarná dílka žáků Základní školy Mělník – Pšovka pod vedením pedagožky Jindry Říhové.


"Malý kruh je stejně nekonečný jako velký."

(Gilbert Keith Chesterton)„POCTA KRUHU…


Kruh je dokonalým tvarem s různou symbolikou.

Je obrazem našeho zrození – života – smrti.

Symbolizuje čas a nekonečnost, věčnost a opakování, ale i bloudění, hledání a nacházení. Kruh vyjadřuje cyklickou povahu vesmíru a všeho života na zemi.

Spojuje. Je symbolem sounáležitosti, duchovna a bezpečí.

Kruh se objevuje v umění a kultuře mnoha národů od nepaměti. Často je znázorňován v podobě hada zakousnutého do svého ocasu. V magických praktikách je využíván jako ochrana proti zlým duchům.

Je magickým tvarem, který byl a nadále bude inspirací pro lidstvo a umělce z různých koutů světa.

I malé dítě, pokud chce tužkou zachytit tvar, namaluje kolečko. A jak se vyvíjí, promění své kolečko v kruh.

Bude mít mnoho podob – kolo, kruh, koule, bod, ozubené kolečko, kruhová výseč, součástka mnoha strojů a zařízení, tvar v přírodě …


Naší výstavou žákovských prací, alespoň částečně, vzdáváme hold tomuto dokonalému tvaru. Vzhledem ke koronavirové krizi není výstava tak obsáhlá, jak jsme si původně představovali. Uskutečnit se měla již v loňském roce, avšak podmínky jsou stále nepříznivé. A proto jsme zvolili online formu, abychom Vám mohli naši tvorbu představit“.

Mgr. Jindra Říhová


V galerii u článku je prezentován pouze náhodný výběr výtvarných děl dětí. Celá výstava je ke shlédnutí na webových stránkách Regionálního muzea Mělník ZDE.


Výstava je rozdělena do sekcí s názvem Cyklus času a života, Klid a sounáležitost mandaly, Inspirace moderním uměním, Kruh jako soubor částí a Pod mikroskopem, které spojuje právě tvar kruhu.

Práce dětí nikdy nezklamou, tak příjemný zážitek z výstavy.


7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page