top of page
  • Marta Dušková

Cena za literaturu pro děti a mládež „Suk – čteme všichni“ na podporu čtenářské gramotnosti

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlásila už 28. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež. Cílem je ocenit hodnotná díla, která byla vydána v roce 2020 pro děti a mládež.


Cena se vyhlašuje ve třech kategoriích. Dvě kategorie Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a Počin školních knihoven už jsou téměř uzavřeny a hlasování už proběhlo.


Cena dětí je udělována na základě ankety, ve které hlasují sami dětští čtenáři. Hlasování je možné se zúčastnit do neděle 28. února 2021 včetně.


V rámci ankety mohou děti hlasovat elektronicky ZDE anebo prostřednictvím hlasovacích lístků, které jsou ke stažení na webových stránkách ZDE.


Co je Sukova knihovna, je prezentováno na webových stránkách ZDE.


Sukova studijní knihovna literatury pro mládež (dále jen Sukova knihovna), která je součástí Pedagogické knihovny J. A. Komenského, je největší relativně úplnou sbírkou literatury pro děti a mládež, vydávané na území naší republiky od konce 18. století po současnost. Vedle dětské literatury v češtině (do r. 1992 i ve slovenštině) jsou v knihovně také české časopisy pro děti a mládež a výběrově česká a zahraniční teoretická literatura tohoto oboru.


Zakladatelem Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež (původně Knihovny českých spisů pro mládež) byl Václav František Suk (narozen 29. 11. 1883 v Chlístově u Klatov, zemřel 1. 7. 1934 v Praze). Středoškolský profesor, spisovatel a literární kritik v oboru dětské literatury, redaktor Úhoru, překladatel z francouzštiny, jeden ze zakládajících členů Společnosti přátel literatury pro mládež.


Své služby poskytuje knihovna všem, kdo se profesně literaturou pro děti a mládež zabývají. Knihy se půjčují pouze prezenčně, pro studijní účely je možno učinit výjimku.

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page