top of page
  • Marta Dušková

Ceny ministerstva kultury a státní ceny byly uděleny osmi osobnostem

Na Nové scéně Národního divadla v Praze se v neděli 24. října uskutečnilo během slavnostního večera předávání cen ministerstva kultury a státní ceny. Ceny byly uděleny celkem osmi osobnostem. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.

Státní ceny jsou udělovány za literaturu a překladatelské dílo. Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury, dále kinematografie a audiovize.


Státní cenu za literaturu obdržel básník, esejista a editor Miloslav Topinka, který kromě tvorby vlastní poezie je také autorem monografie o francouzském básníkovi Arturu Rimbaudovi.


Státní cenu za předkladatelské dílo dostala Alena Morávková, předkladatelka, redaktorka, divadelní historička a kritička. Cena jí byla udělena za celoživotní dílo.

Cenu ministerstva kultury za přínos divadlu si odnesla divadelní režisérka Hana Burešová za moderní přístup k dramatickému textu a rozvíjení vlastního režijního stylu. Hana Burešová je především spjata s Divadlem v Dlouhé v Praze.


Ocenění v architektuře získal Benjamin Fragner za dlouhodobé vedení výzkumu průmyslového dědictví.


Za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost si odnesla cenu Adéla Matasová.

Čestmír Huňát obdržel cenu ministerstva kultury za hudbu, za svoji celoživotní organizátorskou a osvětovou činnost, která přispěla k rozvoji nekomerční hudby.

V oblasti kinematografie a audiovize byl oceněn přínos scénáristy, herce, spisovatele a spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.


Cena in memoriam byla udělena filmařce Ester Krombachové. Výtvarnice, scénografka a režisérka v 60. letech minulého století spolupracovala s mnoha režiséry nové české vlny.


Podrobné informace k předávání cen na www.ctk.cz .

33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page