top of page
  • Marta Dušková

Co řeší online poradna E-Bezpečí? Především rizikové chování v online prostředí

Online poradna E-Bezpečí se zaměřuje na rizikové chování v online prostředí a kybernetickou kriminalitu a v roce 2021 řešila více než 450 případů. Na poradnu se ve srovnání s předchozím rokem obrátilo o pětinu více klientů.


Online poradna E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá vydíráním, vyhrožováním, úniky intimních materiálů na internet, kyberšikanou nebo nejrůznějšími druhy podvodů.

Téměř v polovině případů se na poradnu obrací klienti mladší 18 let a výjimkou nejsou ani děti mladší 15 let.


“Hned úvodem je třeba říci, že na naši poradnu se obracejí klienti, kteří nechtějí daný incident oznámit policii,” uvádí Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí. Zároveň doplňuje: “Děti se bojí, jak by na danou situaci reagovali rodiče, jak by je např. potrestali (zákaz internetu, zákaz používání konkrétní služby, zablokování telefonu), stejně tak se obávají toho, že kdyby se svěřili např. učiteli, tak by se jejich případ mohl dostat na veřejnost. Proto případy oznamují pomocí nejrůznějších anonymních služeb.”


Nejčastěji nahlašovaný a řešený případ je incident spojený s únikem intimních materiálů. Několik případů, které prošly poradnou, je zveřejněno anonymně na webových stránkách www.e-bezpeci.cz Online poradna E-Bezpečí řešila v tomto roce více než 450 případů. O pětinu více než v loňském roce. - E-Bezpečí (e-bezpeci.cz).


“Mojí 12leté kamarádce začala přes Discord psát 17letá holka o nude fotky, manipulovala ji a nutila, takže jí je poslala. Kdy jsem tý holce začala psát, že to není v pohodě, tak se vymlouvala na to, že souhlasila, ale jelikož je to ještě pořád dítě, tak by jí o ně vůbec neměla psát. Když jsem už nechtěla, aby nám ta holka psala, tak jsem jí dala mute a ona mi napsala, že ty fotky leakne všem jejím kamarádům, pokud jí nedáme pokoj. Takže po mně moje kamarádka chtěla, ať to radši nenahlašuju, že by se to mohlo dostat na internet, ale já se bojím, že to udělá i dalším a nebo to leakne i tak. Nevím, jestli je to potřeba, ale její Discordy byl XY.” (Hedvika, 12 let)


Nebezpečí číhá i na Instagramu, který patří u dětí a dospívajících k nepoužívanější službám. S Instagramem souvisí i následující případ, který nahlásila maminka dítěte.


“S dcerou 15 let aktuálně řešíme problém - dcerku oslovil na Instagramu muž 40 let a začali spolu komunikovat. Muž jí v komunikaci ovlivňoval, vyčítal jí různé věci, posílali si i obnažené fotky. I dcera se chovala ze začátku vyzývavě a zkoušela hranice komunikace. Dokonce se viděli i 2x osobně. Po mém zjištění jsme začaly věc řešit. Můj dotaz zní, jestli to máme někde nahlásit. Muž pravděpodobně oslovuje velmi mladé naivní dívky opakovaně. Svědčí o tom i fakt, že využívá několik profilů. Děkuji za informaci. (maminka + Gábina, 15 let)”


Poradna je připravena pomoci každému v krizové situaci. Samozřejmě anonymně a zcela zdarma. Poradna je k dispozici na www.napisnam.cz.


E-Bezpečí je národní projekt zaměřený na oblast rizikového chování na internetu, nová média apod. Jedná se o vzdělávací projekt pro žáky, učitele, rodiče, psychology, seniory a policisty.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Bình luận


bottom of page