top of page
  • Marta Dušková

Co je aromaterapie a je vhodná pro těhotné ženy a maminky?

Nemocnice a porodnice Neratovice zveřejnila rozhovor s porodní asistentkou Evou Barešovou na téma aromaterapie. Eva Barešová odpoví v rozhovoru na otázky týkající se spojení aromaterapie a těhotenství, těhotenská nevolnost, které vonné oleje odbourávají stres v těhotenství.ROZHOVOR VYŠEL V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TĚHULE 2021/2022.

„Na začátku těhotenství mnoho žen trpí nevolností. Pomoc je jednoduchá – kápněte dvě kapky éterického oleje mandarinky nebo zázvoru na kapesníček a inhalujte,“ radí Eva Barešová, porodní asistentka Porodnice Neratovice

Co je aromaterapie a co může přinést do života těhotné ženy, rodičky či křehké novopečené maminky? Na jaké vonné oleje vsadit při odbourání stresu a tlaku během těchto období? Jakými oleji vyzrát na těhotenskou nevolnost? A jsou vhodné aromaterapeutické esence i pro miminka v šestinedělí? Na to vše, a ještě mnohem více jsme se v rozhovoru zeptali Evy Barešové, porodní asistenty Porodnice Neratovice.


V čem spočívá aromaterapie a jaké jsou její přínosy?

Jednoduše se dá říct, že aromaterapie je léčba vůní, která působí v rovině fyzické i psychické. Při této terapii jsou využívány esenciální oleje (silice) získané z rostlin. Mohou se aplikovat ve spojení s dotekem formou masáže, nebo jako vonná koupel či rozptýlením v prostoru pomocí aromalampy nebo difuzéru. K masáži se éterický olej nebo oleje ředí do nosného rostlinného oleje (např. mandlového). Dobře zvolené éterické oleje mohou nejen zpříjemnit daný okamžik, ale dokážou zmírnit i mnohé obtíže a skutečně velmi šetrně léčit.


Jak může aromaterapie pomoci nastávající mamince během porodu?

Vhodný éterický olej nebo kombinace olejů napomáhají zklidnění a uvolnění, dokáží ale i osvěžit a povzbudit. Například taková růžová voda ve spreji umí hotové divy. Jemná masáž mandlovým olejem s levandulí a heřmánkem římským zase uleví od bolesti a strachu, působí totiž mírně analgeticky a většina žen vnímá její vůni jako velmi příjemnou. V naší porodnici máme k dispozici již namíchané oleje od specializovaného výrobce (Nobilis Tilia) pro masáž během první i druhé doby porodní, ale dokážeme namíchat i jiné kompozice, pokud by některé mamince předpřipravená vůně nevyhovovala.


Používá se tato metoda i jindy, než když přichází miminko na svět, například při přípravě na porod nebo po něm?

Určitě ano. Aromaterapii můžeme využívat kdykoliv, v těhotenství, při porodu, v šestinedělí, při kojení, ale i zcela mimo těhotenství, při péči o děti, v nemoci i ve zdraví. V těhotenství jsou však některé éterické oleje nevhodné a je dobré se jim vyhnout. Jen namátkou jde například o silice anýzu, muškátového oříšku, hřebíčku, skořice, rozmarýnu, myrty. Takových kontraindikovaných olejů je ale víc, a proto je dobré, nejsme-li si jisté, se před použitím vždy poradit s odborníkem. Těhotenství je dynamické období a pocity, nálady i stavy se často mění. To je jedinečná příležitost zkusit blahodárné účinky aromaterapie. Na začátku těhotenství například mnoho žen trpí nevolností. Pomoc je jednoduchá – kápněte dvě kapky éterického oleje mandarinky nebo zázvoru na kapesníček a inhalujte. Pravidelná masáž bříška olejem z obilných klíčků může být zase prevencí proti vzniku strií. Tímto olejem, obohaceným o růži a levanduli mohou zejména ženy před svým prvním porodem provádět masáž hráze jako prevenci před jejím poraněním během porodu.


Jaká je historie aromaterapie? Jedná se o novou metodu nebo spíš o tradiční postup, jehož přínosy byly tak trochu znovuobjeveny moderní medicínou?

Vůně a aromatické rostliny byly součástí lidského života jistě již od jeho počátku. Nejprve zřejmě jako součást obřadů a postupně byly objevovány také léčebné účinky. Dodnes se očišťují obytné prostory kouřem z čoudících vonných listů i kořenů rostlin, a to nejen formou rituálu, ale i jako skutečný způsob dezinfekce. Také inhalace vonných par je starodávnou léčebnou metodou, která se s úspěchem používá dodnes.


Máte nějaké oblíbené aromaterapeutické esence/oleje?

Mám jich několik a v průběhu života se mí favorité mezi silicemi trochu měnili. Posledních pár let u mě vítězí geránium, které je základem většiny směsí, které si míchám jen pro sebe a používám třeba pro solný peeling. Co se týká kosmetiky, věřím specialistům aromaterapeutům a pořizuji si krémy, tělová mléka a obličejové oleje od českých profesionálů z Nobilis Tilia.


Používáte aromaterapii i sama ve svém osobním životě? Máte například nějaký aromaterapeutický rituál?

Používám vonné oleje velmi často. Protože mám na zahradě spoustu levandule a bylo mi líto ji nevyužít i za hranicí plného kvetení, rozhodla jsem se z ní získávat levandulový éterický olej a květovou vodu pro potřebu svou a svých nejbližších. Poslední tři roky se naším domovem z difuzéru často line vůně levandulové vody. Mám také jeden velmi osobní zážitek, kdy jsem masírovala svého třiadevadesátiletého dědečka olejem s růží, levandulí a kapkou mandarinky, tedy směsí, která je spíše ženská a dětská. Možná to byla jeho první masáž v životě, ale když si vzpomenu na jeho výraz v obličeji, to naprosté uvolnění, byla to nezapomenutelná chvíle.


Existují nějaké překážky, při nichž není použití aromaterapie u porodu vhodné?

Zásadní překážkou by mohla být alergie na některou silici. V takovém případě je ale možné mamince nabídnout masáž jen základním olejem bez přidaných silic.


Jak nastávající maminky na aromaterapii reagují? Jedná se o oblíbenou metodu?

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nepamatuji si, že by někdy nějaká žena odmítla nabídku vonné oleje alespoň vyzkoušet a mnohá si přináší své směsi s sebou k porodu. Většině maminek masáž během kontrakcí významně pomáhá – ono tedy nejde jen o sílu vůní, ale také o doteky, které přinášejí klid a pocit bezpečí.


Jaké oleje jsou vhodné pro aromaterapii u nastávajících maminek?

To je celkem široké spektrum a v různých fázích těhotenství či při různých potížích se osvědčí něco jiného. Za typické éterické oleje pro období těhotenství, porodu a mateřství se dají považovat růže, levandule, heřmánek římský a geránium růžové.


Doporučila byste aromaterapii i v domácím prostředí? Může tato metoda pomoci i miminkům, která už jsou na světě, například uklidnit je?

Při péči o novorozená miminka je potřeba velké opatrnosti. V prvních dnech je lépe žádné éterické oleje nepoužívat a rozhodně neexperimentovat. Úplně postačí kvalitní čistý nearomatický rostlinný olej, kterým rodiče mohou děťátko masírovat. Později od 4 až 6 týdnů se vyplatí používat namíchané směsi od renomovaných výrobců aromaterapeutické kosmetiky – koncentrace silic musí být v přípravcích určených miminkům velmi nízká a certifikované výrobky odpovídají vysokým nárokům na přísnou koncentraci i kvalitu.


Máte nějaké tipy na aromaterapii doma, ať už se jedná o konkrétní oleje, postup, denní dobu, intenzitu?

Pokud by chtěl někdo vonné oleje začít používat, doporučuji se u vůní řídit intuicí – tedy používat to, co mi voní, zkusit nejprve aromalampu nebo ještě lépe difuzér a zvolit slabé dávkování – třeba jen dvě kapky do vody v difuzéru.


Dá se s aromaterapií kombinovat například masáž? Pokud ano, jakým způsobem?

Aromaterapeutickou masáž může provádět specialista masér, ale lze si ji samozřejmě dopřát i doma. Jediné, co je dobré si hlídat, je vhodná silice, kterou kapeme do základního rostlinného oleje a pak koncentrace, která je u těhotných žen nízká (1-2 kapky éterického oleje do 10 ml oleje základního).


Jaké další techniky mohou pomoct nastávající mamince při porodu? Je nějaká, na kterou nedáte dopustit?

V naší Neratovické porodnici využíváme (kromě aromaterapie) během porodu sice docela jednoduché, ale o to účinnější metody. Blahodárného účinku působení teplé vody formou koupele ve vaně nebo alespoň ve sprše, podporujeme změny polohy v průběhu první i druhé doby porodní. Snažíme se vytvářet atmosféru bezpečí a současně svojí přítomností, slovem a dotekem dodávat ženě sebevědomí při její cestě k narození miminka.


Eva Barešová

V porodní asistenci se pohybuje od roku 1988. První zkušenosti nasbírala v porodnici U Apolináře, po roce 2001 působila jako soukromá porodní asistentka. V současnosti provozuje centrum mateřství Anahita v Praze a v létě 2021 se přidala do týmu porodních asistentek v porodnici Neratovice.

Podrobný průvodce porodem a následným mateřstvím je zveřejněn včetně registračního formuláře zde na Gynekologicko porodnické oddělení - Nemocnice Neratovice (nemocnice-neratovice.cz).


10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page