top of page
  • Marta Dušková

Co se zcukernatělým medem? Rozhodně není na vyhození!

Zcukernatělý med je nutné rozehřát, ale většina z nás to vůbec neumí a většinou ho zničí.

Med je potřeba rozehřát zpátky do tekutého stavu pomalu a pozvolna. Je několik možností, ale mikrovlnka tam nepatří. Med je možné zabalit do utěrky a nechat povolit na topení. Další možností je vodní lázeň, která však musí mít teplotu do 50 stupňů C, nesmí ji přesáhnout, jinak se zničí všechny účinné látky obsažené v medu.

Mikrovlnná trouba je k rozehřátí naprosto nevhodná, protože tam dochází o příliš rychlé zahřívání, a med to zničí.


O účinnosti medu na zdraví nelze pochybovat. S medem je však spojeno i spoustu mýtů. Zdroj informací o mýtech MEDOKOMERC s r.o.:

Nejčastější mýtus: Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny

Tento mýtus o medu všichni známe. Běžně připravený čaj má teplotu 80 – 90 °C, když se do něj ponoří lžička s medem a zamíchá, tak teplota čaje rychle klesne. Teplotní zátěž pak není na med tak vysoká a dlouhá, aby došlo k úplnému znehodnocení medu a v něm obsažených zdraví prospěšných látek. Med nikdy v čaji nevařte.


Zkrystalizovaný med už není kvalitní

Krystalizace je pro med přirozenou vlastností a důkazem toho, že je med kvalitní a že s ním nebylo nešetrně manipulováno. „Doba, za jakou dojde u medu ke krystalizaci, závisí na podílu fruktózy a glukózy. Čím větší má med podíl fruktózy, tím později zkrystalizuje,“ uvádí pan Milan Špaček bývalý včelař.Tekutý med není kvalitní

Opačným pólem k minulému mýtu je snaha vydávat za kvalitní jen ty medy, co rychle krystalizují (to jsou většinou medy květové, hlavně z řepky) a u tekutých medů šířit fámy o nešetrné úpravě nebo dokonce ředění. Na tekutost a krystalizaci, jak už bylo řečeno, má vliv podílu jednotlivých jednoduchých cukrů v nektaru a tím pádem i medu. Ještě před několika desítkami let byly v Čechách k vidění medy s mnohem větší tekutostí a pozdějším časem tuhnutí, protože byl mnohem větší podíl medů medovicových (označovaných také jako lesní).

Med nepotřebuje být speciálně skladován

Medu nesvědčí světlo a vysoké teploty, proto by měl být uchováván při teplotě do 25 °C, v temnu a suchu. Můžete ho mít ve spíži, ale třeba i v lednici. Med je hygroskopický a pohlcuje vlhkost ze vzduchu a tím i pachy, proto dbejte na to, aby byla sklenice vždy dobře uzavřená a nehrozila tak kontaminace vlhkostí z vnějšího prostředí.


Med se nemůže zkazit

Dlouhá trvanlivost medu je způsobena vysokým obsahem jednoduchých cukrů, nízkým obsahem vody a antibakteriálními účinky. Pokud ale není med kvalitní a má v sobě vysoký podíl vody, může začít kvasit. Kvalitní medy procházejí přísnou kontrolou složení, která spočívá v kontrole fyzikálního a chemického složení medu, ověření nepřítomnosti antibiotik, pesticidů a jiných látek, které do medu nepatří.

Použité foto archiv MEDOKOMERC s r.o.25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page