top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Další rozhovor z Nemocnice s úsměvem – na otázky odpovídá primář interního oddělení

Nemocnice a porodnice Neratovice zveřejnila další z rozhovorů, tentokrát je to povídání s primářem interního oddělení a lékařským ředitelem Michalem Scheinostem. Rozhovor je v nezkrácené verzi.

„Není dne, kdy by mi pacienti nechválili lékaře,“ říká lékařský ředitel Nemocnice Neratovice MUDr. Michal ScheinostNa co je v neratovické nemocnici nejvíce pyšný, co se nesmí po pandemii v ordinacích lékařů zanedbat a jak po práci relaxuje; o tom a mnohém dalším jsme si povídali v rozhovoru s lékařským ředitelem Nemocnice Neratovice, která patří do skupiny VAMED MEDITERRA, doktorem Michalem Scheinostem.


Jste lékařským ředitelem Nemocnice Neratovice, která poskytuje široké spektrum zdravotní péče, které obory byste za vaši nemocnici vyzdvihl a proč?

Jako primář interny vnímám aktuálně jako silné právě toto oddělení. Na interně se podařilo vybudovat stabilní tým skvělých a zapálených lékařů, kteří si zakládají nejen na vysoké erudici v nejmodernějších postupech medicíny, ale i na velmi proklientském a empatickém přístupu k pacientům. Být součástí tohoto týmu mi dělá velkou radost a není den, kdy by mi pacienti například v interní nebo diabetologické ambulanci naše lékaře nechválili. Snažíme se neustále rozšiřovat spektrum naší působnosti tak, aby Neratovičtí nemuseli dojíždět do Prahy třeba na metabolickou nebo osteologickou ambulanci. Za dobu, co jsem v Neratovicích, jsme, mimo naši sesterskou nemocnici Mělník, která je velmi blízko a se kterou máme dlouhodobě výborné vztahy, vytipovali a navázali spolupráci s dalšími odděleními, u kterých máme jistotu, že Neratovičtí pacienti budou v dobrých rukách, například Kardiologickou klinikou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.


V nemocnici máme i další vyhlášené oddělení, jako je třeba gynekologicko-porodnické oddělení, oddělení následné intenzivní péče nebo dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče, která se těší také výborné pověsti. Od svých kolegů z Prahy vím, kolik musí řešit stížností v porodnici. Porod je jednou z nejdůležitějších událostí v životě a není překvapivé, že maminky vnímají velmi negativně jakýkoliv odklon od průběhu vysněného porodu. Proto jsem velmi rád, že se týmu gynekologicko-porodnického oddělení daří uspokojovat své klientky natolik, že jako lékařský ředitel, který řeší všechny stížnosti, dostávám stížnosti pouze velmi ojediněle. Ale chválení našeho gynekologicko-porodnického oddělení by bylo nošení sov do Atén. Pověst tohoto oddělení je velmi dobře známá a klientky k nám neváhají dojíždět i z velké vzdálenosti.


Naše nemocnice se též specializuje na velmi náročnou péči o pacienty, kteří potřebují dlouhodobou intenzivní péči včetně umělé ventilace. I tento tým se snaží vysoce nad rámec svých povinností zajistit péči nejen o své pacienty, ale i o rodiny dlouhodobě nemocných, kteří bez výjimky prožívají velmi složité období svých životů. Lékaři se specializují na komplexní paliativní péči a kladou velký důraz na schopnosti komunikace s klienty i jejich blízkými.


Nemocnice má i další široké spektrum lékařské péče včetně endoskopie, chirurgie, urologie, oftalmologie, dermatovenerologie a dalších lékařských odvětví.


Poslední rok a půl byl pro zdravotnictví obecně velmi náročný, co ale toto období znamenalo pro vaši nemocnici a zaměstnance, co dobrého se podařilo změnit nebo prosadit?

Poslední rok a půl byl opravdu velmi náročný. Díky němu jsem si ověřil, že v naší nemocnici pracují zdravotníci i nezdravotníci, kteří jsou plni altruismu a i v těžkých chvílích jsou schopni se obětovat a pracovat jako jeden tým.


Abychom zajistili péči v nejhorších chvílích epidemie, kdy byl vyhlášen stav hromadného postižení osob, a když bylo jasné, že v péči o naše klienty nemůžeme čekat od nikoho pomoc, nakoupili jsme velmi drahé přístrojové vybavení, které normálně patří pouze na jednotky intenzivní péče. Nyní ho máme k dispozici i na standardním oddělení.


V době šíření koronaviru byl zaznamenaný pokles zájmu pacientů o vyšetření, protože se báli chodit k lékařům, aby se nenakazili. V jakých oborech jste zaznamenali největší pokles zájmu o vyšetření? Myslíte si, že se důsledky tohoto poklesu ještě projeví? Jak jim předcházet?

K významnému poklesu došlo ve všech ambulancích, ačkoliv jsme se snažili co nejvíc problémů řešit u pacientů, u těch, co si netroufli dostavit se k vyšetření, jsme postupovali “distančně”. Ihned po opadnutí poslední vlny epidemie jsme významně zvýšili ambulantní kapacity, abychom “dohnali” výpadky v kontrolách našich chronických pacientů, přesto jsem si jistý, že se důsledky zcela určitě dostaví.


Během pandemie koronaviru jste také zřídili mobilní očkovací tým, jak fungoval? Kdy začal k pacientům vyjíždět a jaký typ pacientů ho využíval?

Ve spolupráci s panem radním Pavlíkem byl Středočeský kraj rozdělen na sféry vlivu jednotlivých mobilních očkovacích týmů. Neratovický mobilní očkovací tým vyjížděl zejména k ústavům sociální péče a do škol.


Nyní je důležité, aby se pacienti vrátili do ordinací na preventivní kontroly. Jaká vyšetření konkrétně byste lidem doporučil absolvovat, třeba proto, že víte, že byla za pandemie opomíjená?


Byl by to dlouhý seznam. Každý pacient si je vědom, ke kterému specialistovi dochází, a proto pokud to již neudělal, měl by co nejrychleji svého ošetřujícího specialistu kontaktovat. V primární prevenci naši kolegové z primární péče sami své klienty obesílají a snaží se dohnat to, co bylo zameškáno.


Na co byste se chtěli v nemocnici do budoucna více zaměřit?

Rádi bychom dále rozšiřovali portfolio výkonů a stabilizovali se zejména v sesterském personálu.


Na co jste v Nemocnici Neratovice nejvíce pyšní?

Na zaměstnance.


Vaše nemocnice patří do skupiny VAMED MEDITERRA, která je významným zaměstnavatelem ve zdravotnictví, a v regionu provozuje ještě Nemocnici Mělník. Podělil byste se s námi o to, v jakém jsou nemocnice vzájemném vztahu?

Obě nemocnice dlouhodobě velmi úzce spolupracují a navzájem si pomáhají. Z tohoto pohledu je velmi výhodné mít blízko sebe sesterské nemocnice, jejichž personál druhou nemocnici nevnímá jako soupeře a konkurenta, ale jako součást jednoho týmu.


Vaše práce lékařského ředitele Nemocnice Neratovice a primáře interního oddělení s sebou nese velkou odpovědnost a je jistě náročná. Jak relaxujete?

Relaxuji sportem. Hraji softball, dále se věnuji kanoistice, cyklistice a v poslední době i běhu.


Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho vyléčených pacientů

a narozených zdravých miminek.19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page