top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Darujte přírodě vánoční dárek tím, že si z ní něco odnesete. Třeba pytel plný odpadků!

S blížícím se koncem roku přináší Český svaz ochránců přírody letošní výsledky kampaně „Ukliďme svět“. Akce se letos zúčastnilo přes 21 000 registrovaných dobrovolníků, kteří po celé České republice sebrali více než 200 tun odpadu. Do úklidu se zapojilo 213 škol, táborů a dětských oddílů. Ochránci také oznámili datum hlavního jarního úklidového termínu, který bude příští rok 26. března, a zároveň přichází s novou velkou výzvou: „Darujte přírodě vánoční dárek tím, že si z ní něco odnesete. Třeba pytel plný odpadků!“

Blíží se Vánoce a s nimi i touha lidí obdarovat ty, které máme rádi. Ochránci přírody nyní přichází s tipem na vánoční dárek, který pomůže přírodě i nám všem. Na rozdíl od běžných zvyklostí, tento dárek nepřinesete pod stromeček, ale naopak ho od něj odnesete!


Na Vánoce mnoho lidí vyráží mimo město, chtějí se projít v lese a užít si klid po náročném předvánočním shonu. Proč tedy tuto příležitost nepřetavit v něco opravdu pozitivního. Darujte dárky i přírodě v podobě plného pytle odpadků, který z ní odnesete!“ říká koordinátorka kampaně Veronika Andrlová a dodává, že neexistuje lepší příležitost pro projev solidarity s naší přírodou, než právě o Vánocích.


Pokud se tato výzva uchytí, plánují ji ochránci přírody opakovat každý rok. Může se tak stát pravidelným doplňkem hromadných úklidových akcí. Ty letos opět silně zasáhla pandemická situace, kvůli níž měly hromadné akce nižší účast, než bývalo běžné v minulých letech. Organizátoři akce proto zvolili pro tento rok trochu jinou taktiku než obvykle. Kromě hlavních termínů vyzývali dobrovolníky i k individuálním úklidům v průběhu celého roku. Akce se tak nakonec zúčastnilo přes 21 000 registrovaných dobrovolníků, kteří po celé České republice sebrali více než 200 tun odpadu. Do úklidu se také zapojilo 213 škol, táborů a dětských oddílů.


Bylo nám jasné, že situace není dobrá pro hromadné akce. Proto jsme se zaměřili na to, abychom lidi motivovali k úklidům v průběhu celého roku. Dobrovolníky jsme vyzývali k pravidelným úklidům při každé procházce do přírody a pořádali pro ně i mnoho soutěží. Rok však ještě neskončil,“ říká Veronika Andrlová a naznačuje, že je čas při nadělování dárků myslet i na to nejcennější, tedy na naši přírodu.


Více informací naleznete na stránkách www.uklidmesvet.cz.


Veronika Andrlová, info@csop.cz

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page