top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Dezinformace o covid-19

Budu si moci vybrat, kterou vakcínou proti covid-19 mě lékař naočkuje?

Přestože se nyní hodně diskutuje o účinnosti jednotlivých vakcín, u všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a jakost. Registrační řízení u Evropské lékové agentury stále probíhá. Teprve u registrovaných vakcín budou stanovené indikace a kontraindikace. Každý by se měl také řídit doporučením svého lékaře, který zná jeho celkový zdravotní stav.


Antigenní testy jsou nespolehlivé a nošení roušek je nebezpečnější než AIDS

Internetový zpravodajský portál Aeronet tvrdí, že spolehlivost antigenních testů je velmi nízká. Pozitivitu údajně vyvolává nejen koronavirus, ale i řada potravin a jiných věcí. Tvrzení dokládá videem ze Slovenska, kdy údajnou pozitivitu vyvolalo mléko, nebo výpovědí Tanzánského prezidenta.

Ve stejném článku Aeronet dodává, že nošení roušek je vážně nebezpečné a způsobuje ztrátu kolektivní imunity. To údajně zapříčiní nemoci s vyšší mortalitou než AIDS.


Kvůli epidemickým opatřením zemře více lidí než na koronavirus

Na sociálních sítích se šíří americké video s českými titulky z dílny projektu Otevři svou mysl. Autor videa tvrdí, že v souvislosti s opatřeními na zbrzdění epidemie zemře více lidí, než na samotnou nemoc covid-19 (zoufalstvím, podvýživou nebo třeba kvůli odkladu operací). Autor videa nabádá k porušování opatření (například k otevírání obchodů) a také k masovým protestům.


Očkování jako totalitní nástroj

Jedna z dezinformací se zaměřuje na spekulace o povinném očkování a očkovacím pasu. Plánované očkování proti covid-19 je vydávané za povinné pro všechny občany ČR pod hrozbou tvrdých trestů, přestože Ministerstvo zdravotnictví ČR plánuje pouze dobrovolné očkování, které bude navíc pro všechny občany zdarma. V jiné variantě tohoto narativu jsou šířeny dezinformace o takzvaném vakcinačním pasu, podle kterých budou těm, kteří se očkovat nenechají, odebírány základní lidská práva a svobody.


Vakcína je škodlivá

Intenzivní a permanentní kampaň se vede proti vakcínám na covid-19, zejména vůči společnostem (Pfizer, Astra Zeneca a další), které vakcíny vyvíjejí. Skrytá pravda pokračuje v dlouhodobém trendu kritiky vakcinace. Vakcinaci označuje obecně jako nezdravou, ale zvlášť útočí na vakcínu proti covid-19 od AstraZeneca. Vychází z toho, že se firma údajně vyvázala z odpovědnosti za případné škody, což je interpretováno jako důkaz nebezpečnosti této vakcíny. Kromě nově se objevujících narativů o povinném očkování a očkovacím pasu se nadále objevují dezinformace o smrtících vedlejších účincích a setrvalá propagace ruské vakcíny Sputnik. Kampaň proti vakcínám tvoří přibližně 30 % celkového dezinformačního obsahu věnovaného covid-19.


Vakcína nebude účinná

Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro nový virus. Hodnocení vakcíny probíhá podle obvyklých standardů pro zajištění kvality, bezpečnosti a účinnosti. Rozhodnutí o registraci vakcín bude podloženo všemi potřebnými údaji. Urychlují se zejména administrativní kroky. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. A toho si jsou všichni velmi dobře vědomi.


Výroky známých osobností jsou zneužívány pro propagaci dezinformací

Výrazně se projevil trend, který můžeme pozorovat po většinu trvání pandemie, a to přebírání výrazných výroků a silných prohlášení veřejně známých osobností a odborníků dezinformačními weby, které je používají pro podporu jimi propagovaných dezinformací a konspiračních teorií. V poslední době k tomu došlo například s výstupy Václava Klause a imunologa Jiřího Berana.


Má očkování význam pro ty, co nemoc prodělali?

Určitě! Tzv. post infekční imunita není celoživotní ani dlouhodobá. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější. K zastavení šíření covid-19 je potřeba dosáhnout 60-70% imunizace společnosti. Kolektivní imunity lze efektivně a nejrychleji dosáhnout jen očkováním. Samovolné promoření by mělo za následek velké množství obětí, ve hře by byla i neustálá hrozba kolapsu zdravotního systému.


Nestačilo by naočkovat jen rizikové skupiny?

Nestačilo by naočkovat jen rizikové skupiny? U onemocnění, která jsou mezilidsky přenosná, což covid-19 jednoznačně je, je nutné ochránit většinu populace. Naočkováním vybraných osob bychom sice ochránili jednotlivce, ale virus by se v populaci dále šířil. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 – 70 % populace. Očkováním navíc chráníme nejen sebe, ale i ty, kdo tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě.


Nízká spolehlivost antigenních testů

Jsou antigenní testy spolehlivé? Některé dezinformační weby tvrdí, že jejich spolehlivost je velmi nízká a že pozitivitu vyvolává nejen koronavirus, ale třeba i některé potraviny. Toto není pravda. Antigenní testy na covid-19 jsou vhodné pro široké použití. Jejich spolehlivost je až 90 %. Ukázala to studie Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotního ústavu v Ostravě, která srovnávala metodu PCR právě s antigenními testy. PCR testy mohou po prodělané nemoci vykazovat delší dobu pozitivitu, aniž by osoba musela být infekční. To u antigenních testů nehrozí. Provádějí se také výtěrem z nosohltanu, ale místo genetické informace viru se hledají antigeny na jeho povrchu. Jsou také rychlejší a levnější.


Vakcína může způsobit nemoc samotnou

Může vakcína proti covid-19 způsobit nemoc samotnou? Žádná z vakcín proti covid-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo se dostávat do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou.


Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page