top of page
  • Marta Dušková

Dnes je Den stromů a Mezinárodní den kuchařů

Úterý 20. října, což je právě dnes, patří těmto dvěma mezinárodním svátkům. Pravidelní čtenáři Kanál eM si jistě všimli, že tady pomalu vzniká možná pravidelná rubrika věnovaná mezinárodním dnům známým i neznámým.

Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich sázení a slaví se v současné době ve více než 40 zemích světa. Slaví se na jaře či na podzim. Datum není celosvětově jednotné, liší se podle klimatických podmínek a doba sázení se liší v jednotlivých zemích.


V České republice tento den připadá na 20. října. Stromy byly uctívány od nepaměti a úcta se přenášela z generaci na generaci. První zdokumentovaný svátek sázení stromů pochází ze španělské vesnice Modnoňedo z roku 1594. Sázení stromů jako svátek je iniciativou španělského kněze z malé španělské obce z roku 1805, kdy se konal první Den stromů novodobé historie za podpory všech občanů. Oslava Dne stromů se rozšířila v roce 1883 z Japonska nejdříve do USA, potom do Austrálie, Kanady a do Evropy. Prvorepubliková tradice svátku stromů v Československu souvisela s péči o lesy. Den stromů, organizovaný Svazem spolků okrašlovacích, se poprvé masově slavil u nás počátkem dubna 1906.


V úterý 20. října se rovněž slaví Mezinárodní den kuchařů, který patří samozřejmě všem profesionálním kuchařům nebo kuchtíkům, které vaření zkrátka baví.

V tento den se obvykle konají akce spojené s vařením, pečením, smažením, a i dobročinné akce, kde je výtěžek z nakoupených jídel věnován na charitu. Je to den gastronomie a solidarity a poprvé se slavil v roce 2005 v jižní Africe na podnět Billa Gallaghera, prezidenta celosvětové organizace WACS, která sdružuje téměř sto členských států, mezi nimiž je i Česká republika. A cílem tohoto dne je nejen setkání ve spojení s dobrým jídlem a charitativními akcemi, ale klade se důraz i na problematiku hladovění ve světě.


Názor redaktorky

Oba dny jsou mi hodně blízké. Když náš soused pokácel krásnou a zdravou jabloň plnou krásných jablek, neměla jsem radost, i když to byla jeho věc. Na přírodu rozhodně myslím. Ale nezastírám, že i na jídlo. Jídlo mám ráda a jsem masožravec, takže nejlepší zákusek je pro mě řízek anebo pořádná flákota masa. Já vím, je to dost přízemní, ale ve mém věku už není předpoklad nějaké změny. Prostě jídlo mám ráda.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page