top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Do červené kategorie se nezařadí nově žádná ze zemí. Cestovatelská mapa od pondělí 14. června

Polsko, Rumunsko a Monako budou nově zařazené v zelené kategorii zemí podle míry rizika nákazy. Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy budou oranžové.Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od pondělí 14. června červenou kategorii nedoplní žádná ze zemí. Do oranžové kategorie se zařadí Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy. V zelené kategorii bude nově Polsko, Rumunsko a Monako.


Po návratu z tmavě červených zemí, do kterých spadají státy Evropské unie a třetí země, které nejsou uvedené v ostatních kategoriích, je nutné podstoupit první test ještě před vstupem na území ČR.Do červené kategorie, která se vyznačuje zeměmi s vysokým rizikem nákazy, se nezařadí nově žádná ze zemí. Do kategorie však již nyní spadá Andorra, Belgie, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Litva, Lotyšsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko.


Součástí opatření zůstává také povinnost podstoupit PCR test, a to nejpozději 5 dní po návratu do České republiky v případě příjezdu z červené země a nejdříve 5. den, ale nejpozději 14. den po návratu z tmavě červené země. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Zůstává také povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář. Tyto povinnosti neplatí jen pro zelenou kategorii zemí.


Změny se týkají také oranžové kategorie zemí, kam se od pondělí 14. 6. přesune Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy. V oranžové kategorii již nyní figuruje Slovensko, Německo, Rakousko, Bulharsko, Maďarsko, Itálie, Finsko, Norsko, Irsko, Kanárské ostrovy, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Portugalsko a Baleárské ostrovy.Pro návraty ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) se bude test ještě před návratem do ČR požadovat pouze v případě, že daná osoba použije k návratu veřejnou dopravu. Kromě toho jsou z preventivních důvodů osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie povinné nosit po dobu čtrnácti dnů všude mimo domov respirátor, a to i ve venkovních prostorech.


Pokud má cestující ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) alespoň 22 dní po první dávce očkování, může do ČR přicestovat jen s vyplněným příjezdovým formulářem. Musí ale očkování doložit národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění covid-19, který vydala ČR, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko nebo Chorvatsko.


Při cestě ze zemí EU+ se středním nebo vysokým rizikem nákazy (oranžová a červená kategorie) nemají osoby, které byly plně naočkovány na území ČR, povinnost podstoupit test a nemají po návratu omezený pohyb.


Tzv. semafor zahrnuje také kategorii zelených zemí, kde žádná z výše uvedených povinností neplatí. V této kategorii je nově zařazené Polsko, Rumunsko a Monako. Doplňují tak San Marino, Maltu, Island, Vatikánský městský stát a z mimounijních států pak Austrálii, Izrael, Japonsko, Jižní Koreu, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.


Vzhledem k výskytu nových mutací onemocnění covid-19 a komunitnímu šíření napříč Evropou ECDC doporučuje, aby všechny osoby v případě, že to není nezbytně nutné, cestování odložily. Ministerstvo zdravotnictví reaguje také na výskyt nových mutací koronaviru. Z důvodu možného šíření nových variant viru Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete ZDE

180 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page