top of page
  • Marta Dušková

Domácí mazlíček je radost i starost, stává se členem rodiny

Antoine de Saint-Exupéry z Malého prince: „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži…“

Útulek DogPlanet Mělník je neziskovou organizací, kterou jistě není nutné představovat. Zabývá se záslužnou činností, která je spíše posláním než prací a zlepšuje život zatoulaným či odloženým kočkám a psům.


Majitelem útulku je město Mělník a soukromým provozovatelem se v roce 2021 stal právě spolek DogPlanet, z.s., který se přihlásil do výběrového řízení vyhlášeného městem Mělník.


Jak funguje provoz útulku a jaká je kapacita, odpovídá provozovatelka Jitka Kovaříková: „Od začátku roku jsme přijali 41 psů a od začátku roku máme 31 koček. Ale kočičky tady jsou jen ty, které byly nějakým způsobem zraněné nebo jsme je odchytili a vypustili opět ven vykastrované. Část odchycených pejsků se vrací k majiteli. Pejska odchytíme a majitel si zavolá, že se mu ztratil pes a my říkáme, ano máte ho tady, přijďte si pro něj. Většinou je 50procent návratnosti odchycených pejsků“.

Jak přesně probíhá odchyt, vysvětluje provozovatelka útulku: „Obvykle je to tak, že nám někdo zavolá, že pejska odchytil a co s ním má dělat, tak se buď s nálezcem domluvíme, že nám jej přiveze, nebo pro něj jedeme. Ale v případě pejska, z Ukrajiny, který nešťastnou náhodou na Mělníku utekl to byl trošičku běh na delší trať. Vytvořili jsme událost, aby lidé věděli, že se hledá a že je plachý. Bylo zapotřebí abychom věděli, kde se pejsek nachází a pokud možno, aby se naučil chodit na jedno místo (třeba na krmení), je to složité a je to na dlouho, v tomto případě primárně pomohla paní, které osud pejska nebyl lhostejný a aktivně jej několik dní sama hledala, a která ho pak nakonec na oznámení další pozorné paní odchytila. Naštěstí tohle není tak časté, jinak je to, když je pejsek plachý, na dlouhou dobu a je to o klidu, člověk si musí najít čas a čekat třeba na místě. Pamatuji si ještě s mělnickým spolkem, kdy jsme někde u Vojkovic psy odchytávali několik dní v kuse, střídali jsme se tam. Někdo ty psy vyhodil, takže to nebyl případ, kdy by se ztratil pes majiteli. Když známe majitele, je to jednoduché, zavoláme majiteli, když je pejsek plachý a k neznámým lidem nejde. Ostatní jdou obvykle běžně připnout na vodítko, nebo nalákat na pamlsek“.


Se zájemci o zvířátka z útulku je uzavírána adopční smlouva.

Jitka Kovaříková k adopci upřesňuje: „Před uzavřením adopční smlouvy vyžadujeme u psa, který je v útulku už déle, víc návštěv, aby si postupně na sebe zvykali. Když je to pes, který je tady krátce a víme, že tu adopci zvládne v pohodě, tak do adopce může jít třeba už po druhé návštěvě. A pak se jedeme do rodiny podívat. V každém případě uzavíráme adopční smlouvu a vyžadujeme, aby s námi ten člověk zůstal v kontaktu. Anebo kontaktujeme sami, abychom věděli, že je pejsek v pořádku“.


Zvířátka z útulku je možné i venčit. Venčení je zapotřebí předem objednat a zájemci musí být 18 let. O venčení je velký zájem a zpátky se vrací spokojení pejsci.

54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page