top of page
  • Marta Dušková

Hasiči ze Spolany mají nový vůz za 23 milionů korun

Hasičský záchranný sbor ve výrobním závodě Spolana pokračuje v modernizaci svého vozového parku. Po teleskopické zásahové plošině s termokamerou zakoupil nové nákladní vozidlo pro přepravu kontejnerů. To je vybaveno hákem schopným zvednout kontejnery až do hmotnosti 18 tun a jeřábem s nosností 4,5 tuny a dosahem až 10,5 metru. Hlavním účelem nového vozu je transport velkokapacitní čerpací jednotky, včetně příslušenství a kilometrového hadicového vedení o průměru 200 mm. Celková investice dosáhla 23 milionů korun. Během minulého roku HZS Spolana zasahoval v desítkách případů v rámci továrny, kde pracuje více než 700 lidí, tak mimo její areál.

"Nákup tohoto vozidla je dalším krokem v postupné modernizaci a rozšiřování kapacity našeho záchranného sboru. Investice do moderního vybavení nám umožňuje zasahovat rychleji a efektivněji v areálu továrny i v jeho širším okolí," komentuje nákup nového vozu Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana.


"Ve Spolaně máme nyní k dispozici 13 zásahových vozidel - včetně nově zakoupeného vozidla pro přepravu velkokapacitní čerpací jednotky s příslušenstvím a kilometrového osmipalcového hadicového vedení. Máme také tři kombinované vozy pro zásahy vodou, pěnou nebo práškem a čtyři cisternové hasičské automobily pro hašení vodou nebo pěnou. Díky nákupu nového vozidla jsme zvýšili naši akceschopnost a zároveň jsme schopni efektivněji zasahovat při různých typech mimořádných událostí," uvádí Martin Tomi, velitel Hasičského záchranného sboru ve Spolaně.

Nové vozidlo má širokou škálu využití, nejen v případě nedostatku vody při mimořádných situacích, ale také jako náhradní napouštěcí zařízení pro tovární vodojem, který napájí hydrantovou síť v závodě. V případě náhlého výpadku energie nebo poruchy napouštěcího čerpadla vodojemu by bylo možné u vodojemu vytvořit napouštěcí stanoviště pro připojení čerpadla hasičů do systému pro dodávku vody do vodojemu. Tímto způsobem je zajištěna hydrantová síť a také propojení s provozními technologiemi. Jelikož se jedná o záchranné vozidlo používané i při mimořádných událostech v chemickém průmyslu, je vybaveno specifickými nástroji pro tyto typy zásahů.


Jednotka Hytrans Hydrosurb má výkon 235 kW, díky čemuž může dodávat mezi 10 000 a 14 000 litry vody za minutu. Jako součást kompletu je také tisícimetrové osmipalcové hadicové vedení, což umožňuje dodávat požadované množství vody po celém areálu podniku. Celková hmotnost vozidla dosahuje k 30 000 kg. Vůz je vybaven natahovacím kontejnerovým hákem s nosností 18 000 kg a také teleskopickým jeřábem HIAB, který při maximálním vyložení 10,3 m zvládne zvednout až 1.300 kg.


Nové vozidlo bude využito při reakci na mimořádné události v rámci továrního areálu, ale také bude spolupracovat při zásazích mimo své hlavní působiště v rámci Požárního poplachového plánu Středočeského kraje. HZS Spolana je zařazena v integrovaném záchranném systému a TRINS, proto se účastní i incidentů mimo výrobní areál. "Naší nejčastější činností jsou technické a technologické pomoci. Každoročně pomáháme při zhruba 750 takovýchto akcích," dodává Martin Tomi.


20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page