top of page
  • Marta Dušková

Hrabalova chata již vítá první návštěvníky

Středočeský kraj, který je vlastníkem, otevřel Hrabalovu chatu v sobotu 18. května nastálo veřejnosti. Rekonstrukce trvala necelý rok a uvedla chatu do podoby 80. let, kdy zde Bohumil Hrabal pobýval. Expozice obsahuje z části původní vybavení z Hrabalovy pozůstalosti a zbytek jsou dobové předměty darované veřejností. Finanční náklady na uvedení chaty do původního stavu vyšly kraj na 6 milionů korun.

„Reakce veřejnosti byla opravdu překvapivá. Nadchlo nás množství ohlasů a dobových předmětů, které nám lidé zblízka i zdaleka poskytli. Díky jejich darům se podařilo nashromáždit více než ¾ všech hledaných věcí. Opravdu si jejich pomoci vážíme a z celého srdce jim děkujeme,“ oceňuje pomoc veřejnosti radní Švenda.

„Rekonstrukce Hrabalovy chaty vrátila objektu podobu z 80. let, kdy ji slavný spisovatel skutečně obýval. Byla vybourány přístavby, které v chatě vybudovali noví majitelé a chatě byla navrácena původní podoba včetně samostatného schodiště a vchodu do tzv. vechtrovny,“ dodává předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Lucie Cirkva Chocholová.

Vzhledem k omezenému prostoru je počítáno s malými skupinami návštěvníků a návštěvu je nutné si předem rezervovat na webu Akce dle data - WebList (colosseum.eu).

„U příležitosti otevření Hrabalovy chaty nabídne naše Polabské muzeum návštěvníkům řadu tematických upomínkových předmětů. Jde například o pamětní bankovku, tzv. Gábrišovku, sběratelský kousek od známého autora grafického návrhu Matěje Gábriše. Dále budou pro návštěvníky k dispozici také pamětní medaile a zcela nové turistické známky a razítka,“ říká ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.


Více informací v článku Hrabalova chata se otevřela veřejnosti na webu kraje Aktuality - Webový portál Středočeského kraje (stredoceskykraj.cz)

 

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page