top of page
  • Marta Dušková

Inspirace: Baví nás vyrábět dárky, které potěší

Inspirace je název chráněné dílny v Praze, jejíž příjemné prostředí dýchá kreativitou, pohodou a takovým zvláštním klidem, že se nechce ani odejít. A inspirací.

Chráněná dílna poskytuje uplatnění handicapovaným mladým ženám, kterým jejich postižení neumožňuje najít běžnou práci. Práce v chráněné dílně, ze které vychází krásné výrobky na překvapivě vysoké úrovni, zlepšuje jejich finanční situaci, podporuje samostatnost, zvyšuje jejich sebevědomí, komunikační schopnosti. Je zajištěna i podpora školního psychologa a sociálního pracovníka.

Dílna spolupracuje s Dívčí katolickou střední školou pro dívky a mladé ženy s kombinovaným nebo sociálním postižením.


„Zřídila nás katolická škola a chráněná dílna vznikla pro dívky, které se nemohou uplatnit kvůli postižení v běžném zaměstnání, aby neseděly jen doma a mohly dělat něco užitečného, a i si přivydělat. Chráněná dílna Inspirace funguje už 8. rokem. Nejdříve byla dílna ve škole, protože nebyly jiné prostory, a my jsme tam okupovali knihovnu. Pak se povedlo získat od Městského úřadu Prahy 1 tyto prostory Ve Smečkách, nejdřív jen část


a posléze nám věnovali ještě další prostor, kde teď máme zřízenu svíčkárnu“, říká Zuzana Černá, vedoucí dílny.


Inspirace je nezisková organizace, která získává prostředky prostřednictvím prodeje krásných a originálních výrobků a část prostřednictvím dárců. Pracují bez dotací a na platy dívek přispívá OS Pomoc určitým procentem a částečně i úřad práce. Ale část prostředků si zajišťují sami výrobou a prodejem. V dílně pracuje 13 dívek a přes den se většinou sejde 10. Některé pracují dva dny v týdnu, jiné každý den podle toho, jak jim to umožňuje jejich handicap. V dílně se vyrábí krásné polštářkové hračky, textilní vyšívané pytlíky, malují se hrnečky, vyrábí nádherné svíčky, mýdla, a aby se uživili, opravují prádlo pro hotel. Prodávají i na trzích, už 5. rokem jsou zváni na Václavské trhy na celou dobu adventu.

Na otázku, kdy vznikla myšlenka na vytvoření chráněné dílny, Zuzana Černá odpovídá: „Myšlenka vznikla už před 28 lety, ale tenkrát škola neměla tak velké procento handicapovaných dívek a ve vedení nebyla vůle na založení chráněné dílny. Před osmi lety jsem připravila návrh podoby chráněné dílny a ochotná paní oběhala úřady a získala pro vznik dílny povolení“.


Michaela Tonarová nadšeně sděluje: „Já jsem z Pardubic a dlouho jsem nemohla sehnat žádnou práci. Pak jsem na internetu objevila katolickou školu a domluvila jsem si schůzku s panem ředitelem. Vzhledem ke covidové situaci jsem do dílny nastoupila až v únoru. Jezdím dvakrát do týdne a moc mě to tady baví a nevadí mi ani hodina jízdy. Tady vyšívám, maluju na svíčky nebo hrnečky“. Některé dívky dochází do dílny již tři roky.


Názor redaktorky

Před časem jsem dílně věnovala větší množství nových látek, které nám doma zůstaly z doby, kdy jsme s dcerou také tvořily a při tom jsem dostala pozvání do této chráněné dílny. A nechtělo se mi ani po téměř hodině odejít z tohoto příjemného prostředí. Překvapila mě vysoká úroveň výrobků a jak jsem se později dozvěděla, vedoucí dílny studovala návrhářství hraček a odtud asi plynou nápady na originální tvorbu. Nakoupila jsem dárky na e-shopu, a nejen proto, abych dílnu podpořila, což dělám ráda, ale dárky jsou opravdu krásné a originální a Vánoce se blíží. Ostatně můžete se přesvědčit sami na webových stránkách Chráněné dílny Inspirace Chráněná dílna Inspirace (shop5.cz).

184 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page