top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Jízdenky PID nově k dispozici u průvodčích ve vlacích

Co nejvíce zatraktivnit cestování veřejnou dopravou chtějí radní Středočeského kraje. Zastupitelstvo 28. 6. 2021 schválilo návrh, který umožní zakoupení jízdenku PID zakoupit přímo u průvodčího ve vlaku. Tato možnost by měla být postupně zaváděna od 1. 8. 2021.


Do systému Pražské integrované dopravy (PID) byly v minulých letech zahrnuty všechny železniční stanice a zastávky ve Středočeském kraji. Odbavení časových kupónů PID v současné době probíhá elektronickými čtecími zařízeními, která má k dispozici příslušný palubní personál dopravce přímo ve vlacích.

Odlišný přístup je však používán v případě možnosti zakoupení jednotlivých jízdenek PID, resp. jejich odbavením. V železničních stanicích a zastávkách sice došlo k jejich vybavení tzv. označovači jízdenek, které umožňují označení jízdního dokladu zakoupeného cestujícím v předprodejní síti PID, ale v rámci celého Středočeského kraje jich není mnoho. Navíc od nich bude s ohledem na zavedení mobilní aplikace PID Lítačka od jejich dalšího rozšíření a instalace na všechny železniční stanice upuštěno. „Důvodem jsou především vysoké pořizovací náklady na samotné zařízení, které v provedení „antivandal“ stojí cca 39 000 Kč/kus. Dalším problémem je instalace těchto zařízení v odlehlejších částech Středočeského kraje, a to kvůli zajištění přívodu elektrického proudu. To generuje další náklady,“ vysvětlil radní pro veřejnou Petr Borecký (STAN). Tím, že instalovány nebudou, se ušetří více než tři miliony korun.


„Proto bylo s dopravcem Českými drahami (ČD), a. s. dojednáno zahájení prodeje jednotlivého jízdného PID palubním personálem přímo ve vlacích. Tento krok nám umožní zajistit plošnou distribuci tohoto typu jízdenek cestujícím ve všech vlacích objednávaných Středočeským krajem, a především uspořit finanční prostředky, které by bylo nutné vynaložit na instalaci označovačů jízdenek v železničních stanicích a zastávkách,“ zdůraznil radní Petr Borecký. Podle jeho vyjádření již také probíhají jednání a s ostatními dopravci, kteří jsou nebo budou zahrnuti do systému PID (Arriva vlaky a RegioJet – vlaky dálkové dopravy pod objednávkou MD ČR atd.) tak, aby k 12. prosinci 2021 byla nabídka možnosti zakoupení jednotlivého jízdného PID ve všech vlacích kompletní.


„Zrušeny také budou z důvodu úsporných opatření prodejní místa jízdenek ve vybraných železničních zastávkách a stanicích, u nichž je prokázán velmi nízký počet prodaných jízdenek, a nejsou jinak významně zatížena. V tuto chvíli je projednáváno uzavření 10 prodejních míst a omezení provozní doby u 18 prodejních míst. Očekávaná úspora přesahuje minimálně 10 milionů korun ročně,“ závěrem řekl radní Petr Borecký.


Názor redaktorky

Na otázku, zda budou průvodčí vybaveni i terminálem na platební karty, protože někdy člověk u sebe prostě nemá potřebnou hotovost, odpovídá radní Petr Borecký kladně, což jistě uvítá nejeden z nás.

U vlaků ČD bez průvodčího bude prodávat jízdenky strojvedoucí, vyjímkou je trať 200, kde je pouze automat, upřesňuje v odpovědích na dotazy radní Středočeského kraje pro veřejnou dopravu.

61 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page