top of page
  • Marta Dušková

Jaká je realita epidemie koronaviru v Číně?

Světová zdravotnická organizace vyzývá čínské úřady, aby sdílely v reálném čase informace o šíření koronaviru v zemi. Na počátku prosince Čína zrušila většinu opatření proti covidu-19 a poté prudce rostou počty infikovaných. Je velmi pravděpodobné, že oficiálně hlášené počty 5000 nově infikovaných denně jsou značně podhodnocené a podle analytiků se počty mohou blížit k jednomu milionu.

Přestože se Čína potýká se vzestupem počtu případů koronaviru, tisíce lidí vyšly do ulic a slavily příchod nového roku. Po zrušení většiny opatření mohou lidé opět cestovat i do zahraničí.


Řada zemí, například Spojené státy, Španělsko, Francie, Itálie, Británie, Jižní Korea nebo Japonsko, oznámila vzhledem k čínské realitě plán vyžadovat od cestujících z Číny negativní tesy na koronavirus.


Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydalo 29. prosince tiskové prohlášení k aktuální covidové situaci v Číně.


Tiskové prohlášení: Aktuální informace ke covidové situaci v Číně

Ministerstvo zdravotnictví situaci monitoruje. Jako stále předsednická země jsme dnes iniciovali jednání Health Security Committee, kde ECDC prezentovala nejnovější informace všem členským státům. Přístup Itálie je nyní ojedinělý, ale aktuální situaci ohledně vývoje covid-19 v Číně nadále sledujeme a monitorujeme, postupně ji také koordinujeme s nastupujícím švédským předsednictvím, kterému budeme nápomocni. Aktivně vystupujeme v jednáních o přístupu a monitoringu vývoje epidemiologické situace v zahraničí, včetně ČLR, kde vývoj hodnotíme na základě dostupných informací.

Aktuálně v oblasti nastavení preventivních mechanismů probíhá na úrovni EU odborná diskuze mezi členskými státy, Evropskou komisí, Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) ke zhodnocení situace a k aplikaci případných opatření. Aktuálně je doporučena ECDC a WHO zvýšená sekvenace pozitivních vzorků, jakožto nástroje k detekci případných nových variant. Nadále platí, že nejúčinnějším způsobem ochrany je očkování. Covid-19 tu s námi stále je, nezmizel. Proto důrazně doporučujeme neodkládat 3. a 4. dávku všem rizikovým skupinám a dále také osobám, kteří mají minimálně 3 měsíce od posledního očkování.


51 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page