top of page
  • Marta Dušková

Jaká jsou pravidla pro dovoz živočišných produktů pro osobní spotřebu?

Nastává období letních dovolených a Státní veterinární správa připomíná, jaká pravidla platí pro dovoz produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze zemí mimo Evropskou unii.

Do EU není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy, mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry či jogurty. Tento zákaz se nevztahuje na dovozy výše uvedených produktů ze států Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Z Grónska nebo Faerských ostrovů je možné dovést nanejvýš 10 kg těchto produktů.


„Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení rizikových patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Proto je dovoz zboží z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázán,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.Veškeré produkty živočišného původu, které neodpovídají uvedeným pravidlům, musí být při příjezdu do EU odevzdány k úřední likvidaci. Nenahlášení uvedeného zboží může mít za následek peněžitou pokutu nebo trestní stíhání.


Přehled produktů, které lze dovážet do EU bez omezení, jsou uvedeny na webu Dovoz potravin pro osobní spotřebu ze třetích zemí – Státní veterinární správa (svscr.cz).20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page