top of page
  • Marta Dušková

Jaké nebezpečí nám hrozí v online prostoru?

Právě tímto tématem se zabývá celorepublikový certifikovaný projekt s názvem Projekt E-Bezpečí, který je zaměřen na prevenci, vzdělávání, výzkum a osvětu spojenou s rizikovým chováním na internetu.

Projekt E-Bezpečí se specializuje zejména na:

a) kyberšikanu a sexting (různé formy vydírání, vyhrožování, poškozování obětí s pomocí informačních a komunikačních technologií),

b) kybergrooming (komunikace s neznámými uživateli internetu vedoucí k osobní schůzce),

c) kyberstalking a stalking (nebezpečné pronásledování s použitím ICT),

d) rizika sociálních sítí (zejména sítě Facebook),

e) hoax, spam a fake news,

f) online závislosti (netolismus, nomofobie),

g) fenomén youtubering,

f) zneužití osobních údajů v prostředí elektronických médií.


Nebezpečí se netýká jen dětí, ale i dospělých. A jedním z nich je například fake e-mail, o němž najdete informace na www.e-bezpeci.cz/fakeemail:

"Obdrželi jste vyděračský e-mail, který na první pohled vypadá, jako by byl odeslán z vaší e-mailové schránky? Obáváte se, že někdo skutečně pronikl do vaší www schránky, infikoval vám počítač a třeba vás nahrál pomocí webkamery? A chcete zaplatit požadovanou částku, třeba v bitcoinech? Zastavte a zpomalte!

Někdo se vás pravděpodobně pokusil napálit, vystrašit a vydírat vás. Vytvořit vyděračský e-mail, který se tváří, že byl odeslán z vaší adresy, je totiž snadné! Chcete si to vyzkoušet? Zadejte své jméno a e-mail a nechte si z našeho webu odeslat ukázku toho, jak vyděračský e-mail vypadá. Nechali byste se takto nachytat?"Vyjádření odborníků k tomuto novému fenoménu

E-Bezpečí:

Vyděračské e-maily tohoto typu (tzv. sextortion) využívají především silných emocí, které u příjemců vyvolají - šoku, zděšení, strachu z toho, že by se veřejnost dostala k intimním materiálům. Emoce jsou pak zesíleny tím, že e-maily formálně vypadají, jako by byly odeslány z naší vlastní e-mailové schránky, což má být znakem toho, že pachatel skutečně pronikl do našeho účtu a může s ním nakládat. Jde však o iluzi, jejímž cílem je přinutit příjemce platit! Ve skutečnosti k napadení našeho počítače nedošlo. Na druhou stranu je nutné dodržovat základy online bezpečnosti - pravidelně aktualizovat, používat antivirový program a nikdy s nikým v online prostředí nesdílet intimní a citlivé materiály!

Kamil Kopecký, Univerzita Palackého Olomouc


Policie ČR:

Policie ČR pravidelně eviduje podobné případy. Je potřeba být stále na pozoru, neboť existuje několik mutací výhružných e-mailů, jak jazykových, tak obsahových. Nikdo data nezískává ani nezískal, těží ze strachu ztráty citlivých údajů. Primárně jde útočníkům o zisk. Rozhodně nic neplatit, neotvírat žádné přílohy, neklikat na odkazy. Podvrhnutí e-mailové adresy je velmi jednoduché a ani v tomto případě se nejedná o žádné „hackery“, ale pouhé podvodníky. Je vhodné správně nastavit spamový koš v e-mailové schránce, nebo prostě podobné e-maily mazat a ignorovat. Došlo-li k platbě - vše zálohovat a neprodleně podat oznámení na Policii ČR.

kpt. Pavel Schweiner, oddělení kyberkriminality, Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje


Podrobné informace ke všem druhům internetového nebezpečí jsou k dispozici na www.e-bezpeci.cz.
22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page