top of page
  • Marta Dušková

Jaký je příběh obrazu Synagogy na Mělníku? Kde stála synagoga?

Odpovědi přináší video promluva historika Lukáše Snopka z Regionálního muzea Mělník, který příběh obrazu prozradí v širších souvislostech dějin Evropy a její židovské diaspory. (Diaspora označuje lidi nebo etnickou populaci, kteří dobrovolně nebo z donucení emigrují ze své domoviny, a přitom si zachovají vazby na původní kulturu – poznámka redakce.)


K letošní připomínkové akci Jom ha-šoa, tedy 16. ročníku Veřejného čtení obětí holocaustu, která se letos uskutečnila online ve čtvrtek 8. dubna, se připojilo i Regionální muzeum Mělník a zveřejnilo video prezentaci obrazu Mělnická synagoga, který je jedním z nejzajímavějších obrazů ve sbírce muzea a vyobrazuje tuto pozoruhodnou stavbu.


Obraz Mělnická synagoga je olejomalba z roku 1928 a jeho autorem je ukrajinský emigrant Vasyl Koroliv Staryj. Tento zvěrolékař, ale i nadaný spisovatel, překladatel, malíř a ilustrátor žil na Mělníku v letech 1888–1966 se svojí manželkou spisovatelkou Natalenou a zde také zemřel.


Snad se brzy dveře muzea otevřou a bude možné shlédnout monetovsky laděný obraz synagogy naživo, a nejen prostřednictvím videa viz níže.


30 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page