top of page
Marta Dušková

Jak bezpečné je vaše heslo?

Jak dlouho potrvá hackerovi prolomit vaše heslo? Jak důležité je mít bezpečné heslo na svých účtech, je skloňováno ve všech pádech, přesto se s tím ne každý člověk zabývá.

Bezpečné heslo by mělo obsahovat nejméně deset znaků a složeno z čísel, velkých i malých písmen a případně nějakého symbolu. Heslo by nemělo být stejné, jiné heslo do internetového bankovnictví, jiné heslo na sociální sítě, jiné do emailu atd.

Důležité je i mít zapnuto dvoufázové zabezpečení na svých sociálních sítích, což znamená aspoň mít zadán telefon a v případě, že dojde k přihlášení na sociální síť z jiného počítače než obvykle, přijde na telefon uživatele ověřovací kód, který je nutné pro přístup třeba na facebook zadat, jinak bude přístup odepřen.


Rovněž není bezpečné ukládat si hesla v počítači v excelové tabulce, ale více zabezpečit uložením do nějakého trezoru. Lepší zabezpečení zabrání komukoliv k vytvoření třeba fejkového profilu či odcizení účtu na IG.


V příloze viz níže je přiložena tabulka, která byla zveřejněna v rámci projektu Digiskills na facebooku Digiskills | Facebook.


Tři věci, které je možné udělat hned pro bezpečnější pohyb na internetu:

  1. Nastavení silnějšího hesla

  2. Zapnutí dvoufázového zabezpečení na sociálních sítí

  3. Ukládání hesel do trezoru ne do počítače


Jak na to a co dál, je zveřejněno třeba v Digitálním safari Digitální Safari #14: Jak pracuje expert na bezpečnost | Digiskills.cz, kde je možné najít pomoc a radu.


Podle zprávy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Česká republika slaví v těchto dnech 30 let připojení k internetu.


V tehdejším Československu byla 13. 2. 1992 oficiálně připojena k internetové síti učebna 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT. Primárně měl internet sloužit pro přenos informací mezi vědeckými pracovišti a vysokými školami, a to nejen ten český.

Během třiceti let se jeho použití rozšířilo i do běžného života a dnes má internetové připojení podle Českého statistického úřadu 83 % domácností a Česká republika se ve světě řadí na 28. místo v kvalitě digitálního prostředí.


Dnes už si jen málokdo umí představit život bez internetu, je součástí našeho života, ale tím samozřejmě roste i hrozba internetového nebezpečí.


Slovo redaktorky

A jak jsem na tom já? Posledních pár let obstojně, předtím raději nemluvit. Mám celkem složité heslo do internetového bankovnictví, na facebooku mám dvojí zabezpečení atd. Stejná hesla, někdy i uložená trvale mám na e-shopech, kde nakupuju pravidelně např. Tesco, tam mi to nepřijde důležité, pokud někdo chce nakoupit a nákup mi poslat, tak do toho. Platební kartu nemám uloženu vůbec nikde, jaké bývalý bankovní úředník (tedy už je to dávno) nebezpečí znám. Hesla sice nemám uložena v počítači, ale nemám je uložena vlastně nikde. Jsou v mé hlavě, takže při ztrátě paměti jsem víte kde… Ta velmi důležitá hesla si pamatuju. Ostatní a někdy toho využívám ta nedůležitá, získám znovu, pokud jsem je zapomněla.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page