top of page
  • Marta Dušková

Jak jsme se učili animovat

Městská knihovna Mělník vyhlásila před časem soutěž o Cenu Chuchlovy filmové chvály. Soutěž je určena pro všechny, kteří rádi zkoušejí nové věci a mohou tedy využít i animační laboratoře, která je k dispozici v knihovně v rámci výstavy Zachuchleno.

Podmínkou soutěže je vytvořit krátký animovaný film a ten přihlásit do soutěže do 26. listopadu zasláním na email knihovna@mekuc.cz. Dílko bude zařazeno do prestižní soutěže o Cenu Chuchlovy filmové chvály.

„V laboratoři máme dvě možnosti animace. Děti mohou malovat na tabuli vertikálně nebo horizontálně a vytvářet animaci, jak ji známe například z Krtečka, nebo z filmů od Hermíny Týrlové, pohádky z provázků nebo u nás děti mohou dělat z plastelíny animaci, mohou malovat, vystřihovat, kreslit, lepit a postupně si ty figurky, které se namalují a vystřihnou, rozpohybují a každý malý pohyb je jedno cvaknutí na iPadu, Čím víc bude zachyceno pohybů, tím delší bude film. Vyžaduje to hlavně trpělivost, preciznost, občas se ovšem ne vše stoprocentně povede, takže neztratit chuť a zkoušet to znovu. A z tvorby vychází moc hezké filmy, chodí sem děti i rodiče, děti druhého stupně ZŠ sami, anebo sem chodí školy. V sobotu dopoledne tu může strávit čas rodina s dětmi, a pak je to taková týmová práce“, upřesňuje Jana Volková, která má v knihovně na starosti vzdělávací a doprovodné programy pro školy a veřejnost, co přesně se v laboratoři odehrává.Moderně vybavená laboratoř nabízí možnost vyzkoušet si základní animační techniky a svoje dílo si poslat na svůj osobní email. Laboratoř je otevřena od pondělí do čtvrtku v čase od 14 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin a je možné ji navštívit až do konce roku 2021.


Po ukončení soutěže 26. listopadu zasedne porota ve složení významných osobností, kteří budou vybírat nejlepší soutěžní film:

JAROMÍR PLACHÝ – světoznámý výtvarník, otec Chuchla a prezident soutěže LOU SANITRÁKOVÁ – geniální animátorka a ideová vůdkyně Zachuchlena RADKA KAREISOVÁ – znalkyně světa a prezidentka Mekuc ZUZANA SYROVÁ – expertka na krásno a odbornice na odbor kultury LUKÁŠ URBÁNEK – světoznámý ilustrátor, otec Čtendy

Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny v prosinci 2021 v průběhu Chuchlova jednodenního festivalu mělnických animovaných filmů.


Názor redaktorky

Laboratoř jsem tento týden navštívila s vnoučaty. Strávili jsme tam dvě hodiny, je zapotřebí si udělat na laboratoř čas, a Lola s Alanem vytvořili svoje krátké filmečky. Pomáhat nechtěli, vytvářeli a natáčeli si vše sami, přestože je jim 6 a 8 let. Já jsem zatím fotila průběh tvorby a pozorovala, jak jim práce jde. Užili jsme si to všichni. Nakonec si ještě zastříleli z velkých praků, které jsou umístěny před vchodem do knihovny a jsou rovněž součástí výstavy Zachuchleno.

Ať už se přihlásíte do soutěže či nikoliv, můžete zde strávit s dětmi příjemný čas v tomto už hodně podzimním počasí.

33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page