top of page
  • Marta Dušková

Jak přežít vedra ve zdraví?

Jak si chránit zdraví v horkých dnech téměř všichni vědí. Horké letní dny jsou náročné na lidské zdraví, tak možná stojí za to některé tipy, jak se chránit a užít s léto bezpečně a pohodlně, zopakovat.

Dodržování pitného režimu jistě není žádnou novinkou, ale není dobré čekat na žízeň. To už je pozdě. Doporučuje se vypít minimálně 2-3 litry vody denně. Studené orosené pivo je ve vedrech sice lákavé, ale není dobrou volbou. Přinese sice okamžitou úlevu, ale podporuje odvodňování, což dokazuje nutkavý pocit na toaletu po vypití už jednoho piva. Naopak dobrou volbou je nealkoholické pivo, které doplní tekutiny a pomůže doplnit hladinu pro tělo potřebných materiálů. Sladké a alkoholické nápoje zhoršují dehydrataci, takže je potřeba se jim vyhnout.

Chránit pokožku před sluncem je nutností, a nejen opalovacím krémem s vysokým SPH, který je třeba aplikovat pravidelně především po plavání či pocení, ale i nošením lehkého a světlého oblečení, klobouku a slunečních brýlí. Obzvlášť malé děti, a hlavně miminka v kočárcích se snadno přehřejí a jsou ve velkém riziku.

Léta zažitým zvykem je plenka na kočárku. Ale to raději ne! Léta se přehazuje přes boudičku kočárku plenka, která má dítě ochránit dítě před sluncem. Plenka sice zajistí dítěti stín, ale zároveň omezí volně proudící vzduch, který dítě ochlazuje. Ideální je využívat stínu a chránit před přímým sluncem dítě nejen v době mezi 11. a 15 hodinou, ale po celý den. To platí vlastně pro všechny.

Jíst pouze lehká jídla jako jsou saláty, ovoce, zelenina. Těžké a mastné pokrmy zatěžují trávení.

Sportovat v horkých dnech je třeba opatrně. Je lépe sportovat ráno nebo pozdě večer, kdy je teplota nejnižší.

Nejvíce ohroženy jsou starší lidé, chronicky nemocní lidé (v první řadě se srdečními problémy) a děti, které jsou na horko citlivější. Nicméně všichni by měli dodržovat výše uvedená doporučení, jak organismus chránit před přehřátím. Nakonec doporučení nejsou nic objevného a všichni je znají.

A podobně jako lidé jsou na tom ve vedrech i zvířata, takže připomínka na závěr: nezapomenout chránit před vedrem i domácí mazlíčky.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page