top of page
  • Marta Dušková

Jak pomoci rorýsům, kteří se vracejí

Česká ornitologická společnost informuje o návratu rorýsů. Každoročně se vracejí na přelomu dubna a května a chystají se hnízdit.

Rorýsi jsou neuvěřitelní letci a ve vzduchu dokáží všechno, rozmnožovat se, sbírat potravu i stavební materiál na hnízdo, a dokonce i spát. Rorýsi žijí ve městech a na vesnicích, kde hnízdí na budovách. Na svá hnízdiště mají pevnou vazbu a stavební úpravy budov mohou často znamenat ztrátu vhodného místa pro vyvedení potomků.

Česká ornitologická společnost žádá veřejnost o pomoc s mapováním hnízdišť a ochranou stávajících hnízdišť. Jak postupovat při pozorování, pokud v okolí hnízdí rorýsi, jak zadávat pozorování do databáze je možné nalézt na webu Pomoc rorýsům • Česká společnost ornitologická (birdlife.cz). Právě tyto informace pomáhají společnosti zajistit, aby při případných opravách domů zůstalo hnízdiště zachované.


Další informace o akcích České společnosti ornitologické jsou zveřejňována na Česká společnost ornitologická (birdlife.cz).


Česká společnost ornitologická | Facebook: „Je z oblohy slyšet pronikavé pískání a nad hlavou vám přelétají malé ptačí stíhačky? To znamená jediné, rorýsi jsou zpátky! Každoročně se k nám na přelomu dubna a května vrací ze svých zimovišť v Africe vyhnízdit. Rorýsi žijí ve městech a na vesnicích, kde hnízdí na budovách. Na svá hnízdiště mají pevnou vazbu a pokud úspěšně vyhnízdí, opakovaně se na něj vrací. Právě úbytek hnízdních příležitosti představuje pro rorýse problém…“

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page