top of page
  • Marta Dušková

Jak se žije v komunitním centru Mělník

Nějakou formu duševního onemocnění zažije čtvrtina lidí a spoustu pocítí její náznaky, přesto se o něm hovoří spíše šeptem a pořád má určité stigma nepatřičnosti.

Alfred Adler, lékař, psycholog, psychiatr, psychoterapeut: „Normální jsou jen ti lidé, které neznáme příliš dobře“.

Centrum Mělník – Komunitní tým Mělník sídlí v ústraní v Kamenické ulici v Mělníku. Je součástí neziskové organizace Fokus Praha pečující o duševní zdraví a nabízející sociálně zdravotní služby pro lidi s duševním onemocněním.


Komunitní tým Mělník spolupracuje s lidmi se zkušeností s dlouhodobým duševním onemocněním a pomáhá při návratu klientů do běžného života. Cesta k jejich zotavení je hlavním cílem.

Lucie Pešáková, vedoucí Komunitního týmu Mělník o hlavních činnostech centra: „Naší hlavní činností je sociální rehabilitace. Důležitá je pomoc při hledání práce, při hledání bydlení. Další oblast je pomoc při finančním hospodaření, s problémy s exekucemi, dluhovou situaci, jak na splátkový kalendář. Při nedostatku financí pomáháme vyjednat na úřadě příspěvky na péči, živobytí, dávky hmotné nouze, jak žádat o invalidní důchod. V oblasti zdraví řešíme náhled na onemocnění, získávání informací a v rámci krizového plánování řešíme, jak předejít zhoršení situace a co dělat, když k tomu dojde. Snažíme se zapojit i rodinu.


Další je oblast vztahů rodina, přátelé, navázání vztahů v sociální síti nejbližší i vzdálené, kdo mi může pomoct a jak, oblast bezpečí, kde se cítím dobře. Bydlení není jen o tom někde bydlet, ale i zvládnout úklid, uvařit, vyprat, zajištění péče o sebe i domácnost“.


Centrum nabízí ambulantní i terénní služby. Ambulantní služby zahrnují centrum každodenních činností, dílničku s aktivitami, program denních aktivit, klienti mohou kdykoliv přijít a trávit v centru volný čas, popovídat si s ostatními, něco tvořit, kreslit nebo si jen přijít zahrát hru či karty, popovídat si při kávě, či jen tak pobýt ve společnosti. Centrum pořádá mimo jiné vycházky do muzea či knihovny a cílem je zapojit klienty do běžných činností, aby zjistili, že mohou do muzea jít i bez doprovodu. Přímo v centru probíhají schůzky s klientem od počátečního seznámení a mapování situace až po zapojení se do dalších aktivit.


Terénní služba zahrnuje návštěvy klientů v jejich přirozeném prostředí, jezdí se za nimi domů nebo jsou schůzky třeba v cukrárně. Centrum má k dispozici chráněné bydlení, což jsou čtyři byty na Mělníku a jeden byt v Kralupech celkem pro devět klientů, kam dochází pracovníci minimálně jedenkrát týdně.


Komunitní tým Mělník se stará okolo stovky klientů. Někdo jen potřebuje poradit, někdo setrvává ve službách déle a s některými klienty tým spolupracuje léta. Prošli psychiatrickou nemocnicí, potom chráněným bydlením a dnes bydlí samostatně. A spolupráce a podpora probíhá dál, ale už to není v podmínkách chráněného bydlení.


S jakou diagnózou klienti přicházejí, odpovídá Lucie Pešáková: „Jedná se o okruh psychóz a schizofrenie je nejčastější, dále bipolární poruchy, poruchy osobnosti a hodně se vyskytují duální diagnózy, což je kombinace duševního onemocnění např. schizofrenie se závislostí. To je nejčastější, někdy to může být kombinace psychiatrického onemocnění s mentálním onemocněním, ale cílovou skupinou u nás mentálně postižení nejsou, na to už nejsme odborníci, takže když je tam kombinace s lehkým mentálním postižením, to zvládneme vykomunikovat. Je to práce pestrá“.


Není to pouze práce, je to poslání, které je nutné dělat s radostí, jehož jediným cílem je pomoci. Z prostor mělnického centra dýchá pohoda a klid a nechybí úsměv, který jistě v životě pomáhá každému.


127 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page