top of page
  • Marta Dušková

Jak se chránit před klíšťaty a mapy výskytu klíšťat

Právě v těchto dnech je aktivita klíšťat, která mohou přenášet životu nebezpečné infekce, hodně vysoká. Je zapotřebí si dávat v přírodě pozor a dostatečně se chránit.

Jaká je nejlepší ochrana před klíšťaty, radí Národní zdravotnický informační portál Ochrana před klíšťaty | NZIP.

Pro ochranu před klíšťaty v přírodě platí několik základních pravidel:

  • Noste oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.

  • Používejte repelentní přípravek, který lze nanést na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.

  • V terénu, kde se mohou vyskytovat klíšťata, si raději nesedejte (nelehejte) na zem, ani když použijete podložku.

  • Pohybujte se hlavně po cestách a nevstupujte volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.

  • Při chůzi si občas prohlédněte spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejměte eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).


Jak postupovat po návratu z přírody z míst s výskytem klíšťat:

Prohlédněte pečlivě celé tělo, zda se nepřichytilo klíště. Nejčastěji se přisávají: v podkolenní jamce, tříslech, podpaží, za ušima, u dětí na hlavě (mezi vlasy). Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst. Člověka mohou napadnout a nakazit i nedospělá klíšťata, přičemž nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká. Nalezená klíšťata musíte ihned odstranit!


Odpovědi na otázky, jak odstranit přichycené klíště, jak jej zlikvidovat a jak si dále počínat po odstranění klíštěte, je možné najít na Ochrana před klíšťaty | NZIP.

Předpovědi týkající se aktivity klíšťat je možné sledovat tady Biometeorologická předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (chmi.cz).


24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page