top of page
  • Marta Dušková

Jak se zachraňují varhany

Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově pořádá další benefiční koncert, který má pomoci zachování vzácného nástroje v kostele sv. Linharta.


Benefiční koncert se uskuteční v sobotu 9. října v 17 hodin v kostele sv. Linharta v Cítově. Kostel se rozezní skladbami známých skladatelů Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, G.F. Händela a dalších. Zazní i skladby hudebního skladatele Pavla Hrubeše, který právě na koncertě na cítovské varhany hraje.

Na sobotním koncertu zazpívá Markéta Halířová Bechyňová, pěvkyně a profesorka Pražské konzervatoře.


Vstupné je dobrovolné a výtěžek bude použit na obnovu varhan.


Původně románský kostel sv. Linharta v Cítově byl vystavěn v druhém desetiletí 13. století a v roce 1753 byl přestavěn na barokní. Stávající varhany pocházejí z roku 1877, které vystřídaly během staletí jiné varhanní nástroje. Krásné dvou manuálové varhany nebyly v posledních letech příliš používány a postupně došlo k jejich chátrání. Právě absence hry na varhany způsobila jejich napadení červotočem, a pokud by nedošlo k opravě, nebylo by brzy možné na ně vůbec hrát.


Varhany slouží nejen k doprovodu bohoslužeb, ale i při svatbách, pohřbech a v neposlední řadě i koncertech. Obec Cítov má dlouholetou hudební tradici a zaslouží si kvalitní interpretaci varhanní hudby, která do kostelního prostoru určitě patří.


Spolek Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Cítově, z.s byl založen za účelem zajišťování finančních prostředků pro obnovu varhan 16. dubna 2019.

50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page