top of page
  • Marta Dušková

Jak velká je naše závislost na zdrojích?

Unikátní putovní výstava s názvem Energie a civilizace je umístěna na náměstí Míru

v Mělníku a ukazuje závislost blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie.

Velkoformátové panely s fotografiemi a texty se zabývají čtyřmi desítkami témat, která zahrnují způsoby využívání energie v historických, politických a technických souvislostech.


Výstava nastiňuje i možné dopady na současnou i budoucí generace. Dokumentuje cestu člověka časem a jeho vzestupy a pády v závislosti na technologických inovacích a poznání.


Výstava Energie a civilizace volně navazuje na předchozí expozici Voda a civilizace a nutí každého diváka se zamyslet nad využíváním energie a jak mohou postoje a chování člověka ovlivnit budoucnost.


Na panelech výstavy jsou ukázány typy energií na přehledných schématech a fotografiích, která zahrnují využití ohně přes století pár, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky ropy až po využití všech druhů elektráren až po solární elektrárnu a atomové jádro.


„Naše civilizace je vůbec první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu“.

Tuto velmi zajímavou výstavu je možné shlédnout do neděle 23. dubna a za shlédnutí rozhodně stojí a hlavní téma je udržitelná budoucnost.


Na výstavu je možné nahlédnout prostřednictvím fotografií v galerii u článku. Pod článkem je možno shlédnout i komentovanou virtuální prohlídku, kde výstavou provedou čtyři její hlavní autoři: prorektor Univerzity Karlovy, archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík, generální ředitel Povodí Vltavy, s.p., Petr Kubala a Marek Novák, ředitel společnosti Newman & Friends.
17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page