top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Jom ha-šoa: Vrátili se… A co dál?

Dovolujeme si Vás pozvat k 17. ročníku připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa, které proběhne 28. dubna od 14.00 v parku mezi chrámem sv. Petra a Pavla a ZUŠ Mělník.

Jako každý rok budeme společně číst jména lidí, kteří byli během druhé světové války pro svůj původ nacisty nespravedlivě pronásledováni a zavražděni.


Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, který nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Odvaha a hrdinství vězňů varšavského ghetta i všech dalších, kteří se odhodlali hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací.


Osvobozením z koncentračního tábora a návratem do vlasti to neskončilo. Před většinou osvobozených vězňů se otevírala neznámá realita – ztracené rodiny, ukradený majetek, zničený domov, zmařené sny. Mají zůstat ve vlasti a začít znovu? Nebo začít znovu v nové zemi? Má cenu žít dál? Lze navázat na ztracenou minulost? Je možné pokračovat tam, kde byl byl život zpřetrhán?


Tématem letošního ročníku je vyrovnání se s minulostí a nutnost rozhodnout se, jakým směrem se vydat dál. Hledání nových životních cest, nových možností, nového směru, budování si nové identity, nové rodiny, nové budoucnosti.


Jana Korábová a Institut Terezínské iniciativy

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page