top of page
  • Marta Dušková

K elektronicky vydanému receptu nyní v lékárně stačí občanka či pas

Od loňského roku platí nová funkce eReceptu a lékárníkům stačí načíst číslo občanského průkazu nebo pasu pacienta a zobrazí se všechny eRecepty určené k vydání.

Jaká je platnost eReceptu?

Elektronicky vydaný recept, tedy eRecept platí čtrnáct dnů a doba se počítá od následujícího dne po dni vystavení. Lékař jej může samozřejmě vystavit i na delší dobu, nejdéle na jeden rok.

Existují ale i další typy receptů, které mají jinou platnost. Týká se to opakovacího receptu či eReceptu z pohotovosti.


Recept z pohotovosti či s příznakem neodkladná péče platí pouze do konce prvního dne, který následuje po dni jeho vystavení. Jako příklad je možné uvést, že v neděli vystavený eRecept pohotovostní službou platí pouze do následující pondělní půlnoci.

Opakovací recept vystavují ošetřující lékaři pacientům, kteří užívají léky pravidelně a jeho platnost vyprší po šesti měsících, pokud lékař neupraví platnost jinak, maximálně však na dobu jednoho roku.


Elektronické recepty jsou vystavovány lékaři povinně od ledna 2018 a léky jsou vydávány už jen na eRecept. Pacient může ještě dostat od lékaře mimo eReceptu vytištěný papír, který však není papírovým receptem, ale pouze papírovou průvodkou. Ta nesmí obsahovat razítko a podpis lékaře, obojí nahrazuje identifikátor a QR kód. Nejčastěji jsou recepty zasílány formou SMS zprávy do telefonu.


Podrobnější informace k eReceptu jsou zveřejněny na webových stránkách Elektronické preskripce | eRecept (epreskripce.cz) či v článku Ne každý eRecept platí čtrnáct dnů - zdravezpravy.cz.

61 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page