top of page
  • Marta Dušková

Každá hračka má svůj vlastní příběh, každý exponát svůj rodný list

Regionální muzeum Mělník připravilo překvapení svým návštěvníkům. Nová expozice s názvem Hrajeme si 120 let představuje hračky pro holky a kluky z období 1870 až 1990. Dlouhodobá výstava je rozdělena do dvou částí.


V hlavní budově muzea jsou hračky z let 1870 - 1950 a návštěvníci mohou obdivovat pokojíčky a domečky pro panenky, kovářskou dílnu, historické figurky, vojáčky či dětské hudební nástroje.


Druhá část je instalována v budově v Ostruhové ulici, kde se nachází i expozice historických kočárků a mapuje poválečné období.O výstavě zajímavě a poutavě vypráví Naďa Černá, etnografka a kurátorka výstavy a sbírky historických kočárků: "Chtěli jsme návštěvníkům ukázat průřez výrobou hraček a poválečný vývoj hraček. Zaměřili jsme se až na výjimky na českou produkci, české hračky a české výrobce, především družstva, která vznikla během 50. let. Většina hraček v expozici v Ostruhové ulici je z našeho depozitáře. Chtěli jsme ukázat, co máme v našich sbírkách a vybrali jsme exponáty, které to časové období dokreslují".


Některé hračky mají zajímavé příběhy, jak se do muzea například dostaly nebo jakým způsobem došlo k jejich výrobě. Kurátorka výstavy upozorňuje na zajímavou magnetickou vědomostní hru Ukaž co umíš, která se začala vyrábět v roce 1955. Skládá se ze dvou kruhů, v jednom jsou otázky, ve druhém odpovědi. V kruhu je panáček, který vyhledá otázky a po přendání do druhého kruhu sám označí správnou odpověď.


"V expozici nechybí hračky Libuše Niklové, české designérky světového významu, která navrhovala pískací hračky pro nejmenší děti. Najdete zde vysoce ceněné hračky, které pravděpodobně většina zná. Jedná se o harmoniková zvířátka, nejznámější je černá kočička a pejsek. A snad v žádné rodině nechyběly velké nafukovací hračky Libuše Niklové. Tady máme nafukovacího slona a žirafu. Za každým exponátem je příběh, a já si pamatuji, jak jsme k němu přišli, odkud jsme jej přivezli, kdo nám jej věnoval. Každý exponát má svůj rodný list. Jsou tady exponáty, které byly dosud založené v depozitáři, například panenka, která je vystavena poprvé ve stálé expozici, občas se zaskvěla na nějaké výstavě. Tu nám věnovala paní, která před pár dny volala, že našla ještě mašličku na oblečení, tak bude panenka dokonalá. Miminko z 60. let je pověstné tím, že mělo dva zoubky, doteď jsem neviděla panenku s těmi zoubky, protože všechny holčičky miminko krmily z lahvičky, která je součástí a zoubky se vylomily. Když vezmete miminko do ruky, vyznačuje se tím, že cinká, protože má v sobě ty dva zoubky.

Hraček je tady symbolicky 120 (Hrajeme si 120 let), ale nebyl to úmysl, tak to vyšlo. Když jsem zjistila, že se blížíme k počtu 120, tak jsem jednu hračku přidala, aby to bylo úplné", zakončuje své poutavé vyprávění s velkým zaujetím Naďa Černá.


Výstava je zajímavá, krásná a láká ke hře. Za návštěvu určitě stojí. V galerii u článku je jen malá část expozice hraček. V muzeu je ještě možné navštívit další dvě nové výstavy, ale pokračování až příště.


Názor redaktorky

Výstavu jsem navštívila a povídala si s muzejní etnografkou. Nafotila pár ukázek z expozice, ale je to jen malá ochutnávka, kterou jsem doplnila zajímavým povídáním. Určitě se jděte podívat, jak si hráli naši předkové a i někteří z nás.
96 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page