top of page
  • Marta Dušková

Kameny zmizelých připomínají osudy lidí, kteří se stali obětmi holocaustu

V každém kraji České republiky jsou města, kde byly instalovány Stolpersteine, česky kameny zmizelých, doslova kameny, o které je třeba klopýtnout, tzn. zavadit pohledem. Jsou to dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu.

Město Mělník se ve čtvrtek 14. července přidá k městům, kde jsou rozmístěny kameny zmizelých věnované obětem nacismu. Po historickém centru města bude rozmístěno celkem na čtyřech místech 13 pamětních kamenů.


Město Mělník:

„První tři kameny zmizelých budou položeny před domem čp. 4 na náměstí Míru, které připomenou Hynka, Gustavu a Rudolfa Flussovi, 14. července v 9.00 hodin samotným zakladatelem projektu, německým umělcem Gunterem Demnigem.

Další kameny zmizelých budou umístěny před domem čp. 183 na nám. Karla IV., ve kterém bydlela rodina Freundova. Třetím místem bude chodník před čp. 179 v ul. J. Seiferta, ve kterém žila rodina Radnicova. Na závěr budou kameny položeny do chodníku před dům čp. 332 na ulici Pražská na památku rodiny Metzgerových.

Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem velké 10×10 cm, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu“.


Německý umělec Gunter Demnig stojí za zrodem tohoto projektu, který má vést ke krátkému zastavení a zamyšlení, a první kámen položil 16. prosince 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem a sám je dosud pokládá po celé Evropě. Od roku 2008 jsou pokládány i na chodnících v českých městech. Stolpersteine se zpravidla nacházejí před posledním místem pobytu obětí a ve velké většině případů se jednalo o osoby židovského původu.


Záměr Demnigova projektu je skutečnost, že každá oběť má svůj vlastní Stolpersteine, protože ve vyhlazovacích táborech Němci vězňům jejich jména sebrali a nahradili je čísly bez identity, minulosti a vzpomínek.


A prostřednictvím kamenů vsazených do chodníku se každému umučenému člověku vrací vlastní jméno a důstojnost.


.


57 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page