top of page
  • Marta Dušková

Karkulka lhala. Vlci žijí skrytým životem a člověku se většinou vyhýbají

Regionální muzeum Mělník ovládli až do konce října vlci. Slavnostní vernisáž ve čtvrtek 15. září zahájila ve velkém sále muzea zajímavou výstavu Teritoriem vlků. Vlk má svoje místo v přírodě i životě a udržuje přirozenou rovnováhu a zdravé lesy.

Vlk vzbuzuje respekt a obdiv, ale někdy i obavy. Lidé jej pronásledovali, nyní se začíná postupně vracet a plnit svoji úlohu v přírodě. O tom všem je právě výstava o vlcích, kterou zahájila ředitelka muzea Jitka Králová a kurátorka výstavy přírodovědkyně Marcela Holubová. Hostem vernisáže byl i ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a SCHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek.


Kurátorka Marcela Holubová odpovídá na otázku, jak dlouho trvala příprava této úžasné výstavy: „Práce na výstavě, aby bylo možné ji představit veřejnosti, mi trvala půl roku. Půl roku shánění preparátů, vlčích artefaktů a trochu byl boj o putovní výstavu Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která je součástí naší expozice, protože je o ni velký zájem“.

Na otázku, kdy přišel nápad na téma vlka, Marcela Holubová vysvětluje: „Téma vlka mě provází prakticky celý můj profesní život, protože jsem dřív pracovala v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, kde jsem připravovala akce pro veřejnost. Mezi nimi jsem měla program Teritoriem vlků. Pořádala jsem komentované prohlídky v rámci, kterých jsme procházeli teritoriem vlků. To téma jsem si přinesla i do muzea a myslím, že je to téma atraktivní, které lidi zajímá. Proto jsem ho ztvárnila i na této výstavě. V rámci výstavy budou i programy pro školy, komentované prohlídky a také jsme připravili jedno překvapení, které zatím neprozradím. Příští týden, až skončí vinobraní, se objeví ve městě něco, co bude přivádět lidi k nám do muzea a co jim přiblíží právě vlka“.


Doprovodný program k výstavě Teritorium vlků s přírodovědkyní Marcelou Holubovou se uskuteční v rámci Dne Středočeského kraje v pátek 28. října v 10 hodin.

Zajímavou a krásnou interaktivní výstavu je možné navštívit do 30. října. Tato unikátní expozice rozhodně za návštěvu stojí.


73 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page