top of page
  • Marta Dušková

Koncem února bude k dispozici nově schválená vakcína Nuvaxovid

Na základě schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), bude do ČR koncem února dodána vakcína Nuvaxovid od společnosti Novavax. Jedná se o proteinovou vakcínu, která má srovnatelnou efektivitu i bezpečnost s mRNA vakcínami. Jde o dvoudávkovou vakcínu s intervalem 21 dní mezi dávkami, která je primárně určena na primovakcinaci dospělých osob, tedy nikoliv pro posilovací dávky.Od 1. února bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka možné se předem registrovat k očkování vakcínou od firmy Novavax. Očkovaní začne zřejmě první týden v březnu. Toto očkování by podle odhadů mohlo podstoupit až půl milionu lidí. Předregistrace ukáží podle náměstka ministra Josefa Pavlovice zájem o novou vakcínu podle krajů, lidé pak budou informováni, kde a kdy se mohou nechat očkovat.


Zájemce o tuto vakcínu se v daném kraji a okrese, ve kterém si přeje být očkován, standardně zaregistruje přes centrální registrační systém crs.uzis.cz. Dle vyjádření zájmu budou následně vakcíny rozdělovány mezi kraje a určena očkovací místa, kde se bude touto očkovací látkou očkovat a pokud si praktický lékař objedná tuto očkovací látku, tak i v jeho ordinaci.


"Domnívám se, že je vhodná pro všechny ty, kteří mají obavy z těch modernějších mRNA vakcín," uvedl Válek. Vakcíny se aplikují dvě dávky v odstupu 21 dní. Zatím podle Válka není jasné, jestli se s ní bude i přeočkovávat. Jako lékař se Válek ale domnívá, že by to mělo být možné včetně podání této vakcíny po očkování mRNA vakcínami jako boosteru.


28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page