top of page
  • Marta Dušková

Konec nevyžádaných a otravných telefonátů, bez souhlasu vám nikdo nemůže volat

Od pátku 1. července začala platit novela zákona o elektronických komunikacích, kde je zahrnut i zákaz nevyžádaných telefonátů, tedy zákaz telemarketingu. Nově je možné kontaktovat pouze účastníky veřejného seznamu, kteří dali svůj výslovný souhlas s kontaktováním za účelem marketingu.Nová úprava zákona č. 374/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích, má platnost již od 1. ledna 2022, novela však počítala s půlročním přechodným obdobím pro přizpůsobení se firem novým pravidlům. Změny platí jak pro provozovatele webových stránek či mobilních aplikací, tak i subjektů využívajících telemarketing.


Novela rovněž přináší pravidlo, kdy už není možné kontaktovat osoby s marketingovými hovory ani prostřednictvím náhodného generování telefonních čísel.


Nabízení produktů prostřednictvím telefonního hovoru ale zcela nevymizí. Někdo může stále volat, protože v mezích zákona mají nadále firmy možnost volat svým stávajícím zákazníkům. Sem patří například operátor, banka, dodavatel energií apod.

Dohled nad dodržováním nového zákona má Český telekomunikační úřad, který může udělit pokutu až 50 milionů korun nebo 10 % z čistého obratu pachatele přestupku za poslední ukončení účetní období.


Ovšem pozor, stále lze po telefonu platně uzavřít smlouvu se spotřebitelem! Je tedy nutné být obezřetný a dát si pozor při telefonním hovoru s neznámými osobami na slova ano, souhlasím nebo přijímám.
Slovo redaktorky

Upřímně jsem ráda, že novela platí. Telefon používám jako pracovní a zvedám tedy i neznámá čísla. Naučila jsem se za poslední roky po prvních slovech okamžitě použít větu: promiňte, na to nemám čas a pokládám hned telefon, ale i tak jsou telefonáty pro mě obtěžující. A pozor na nabídky i od těch, kteří jsou jako „vaši“. Mám zkušenost, kdy jsem vyslechla nabídku svého operátora po telefonu, protože jsem zrovna chtěla změnit svého provozovatele internetu. Nicméně i tak jsem požádala zaslat na e-mail nabídku. A co myslíte? V e-mailu byla úplně jiná nabídka, než znělo v telefonu. Takže obezřetnost je určitě vždy na místě.

205 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page