top of page
  • Marta Dušková

Konec potravinářských průkazů platí od prvního dne letních prázdnin

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zrušila od 1. července povinnost vlastnit zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství. Nejen praktickým lékařům ubyde administrativa a uleví se brigádníkům i pořadatelům akcí.Průkaz dávno ztratil smysl a podle praktických lékařů se jedná jen o historický relikt, který vlastně nemá žádnou hodnotu. Smysl postrádala časově neomezená platnost potravinářských průkazů i několik desítek let, už tedy nemohl mít vypovídající hodnotu o skutečném zdravotním stavu. Na vydání průkazu nebyla navázána pravidelná vyšetření a průkaz dostal prakticky každý, kdo za jeho vystavení zaplatil u praktika poplatek.


„Potravinářský průkaz byl nezbytný tam, kde se jednalo o provozování stravovacích služeb, výrobu potravin, uvedení potravin do oběhu, zkrátka všude tam, kde dotyčná osoba přišla do kontaktu s potravinami. Týkalo se i osob, které brigádně doplňovali zboží v potravinářském sektoru apod. Dále bylo nutné mít vystavený potravinářský průkaz pro obory, jako je kadeřnictví, pedikúra a manikúra, kosmetické, masérské, regenerační a rekondiční služby, při provozování solária či tatérského studia.


Vlastnit potravinářský průkaz museli jak zaměstnavatelé, podnikatelé, zaměstnanci i brigádníci. Vyhotovení průkazu se aktuálně pohybovalo ve výši kolem 500 Kč. Pro vystavení průkazu bylo nutné absolvovat jednorázovou lékařskou prohlídku“.


1 020 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page