top of page
  • Marta Dušková

Kyberútoky na zdravotnictví mohou ohrozit život

Velitelství Kybernetických a Informačních sil zveřejnilo jeden smutný příběh. Kyberútoky na nemocnice znamenají nejen ztrátu techniky, přetížení personálu, ale už si vyžádaly první oběť.„Dnešní příspěvek bude smutný. V těchto dnech vychází najevo, že kyberútoky na zdravotnictví si již vyžádaly první oběť.


Nemocnice jsou vděčný cíl vyděračských hackerů. Na rozdíl od běžných firem je jejich řemeslem zachráněný lidský život. Zabezpečení tomu však většinou neodpovídá. Zablokováním přístupů k lékařským záznamům či vyřazením některých systémů si útočníci vynucují výkupné, a pro lékaře se zatím rozehrává obtížný boj o zdraví svých pacientů.


V roce 2020 se takový útok stal osudným miminku ve Spojených státech. Hacker vyřadil moderní systém kontroly životních funkcí, který posílal informace o stavu pacientů přímo na ústřední obrazovku sesterny, a nechal zdravotníky odkázané pouze na obstarožní jehličkové přístroje přímo u jednotlivých lůžek. Pak již stačil jen lidský moment nepozornosti v nesprávný čas...


Kyberútoky na nemocnice nás zasáhnou tam, kde jsme nejvíc zranitelní, a kde je v sázce nejvíc. Braňme naše zdravotnictví“, zdroj Velitelství Kybernetických a Informačních sil | Facebook.


Kybernetickou a informační bezpečností nejen ve zdravotnictví se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost - Úvodní stránka (nukib.cz). Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví je jednou z jejich priorit a již byl proveden komplexní audit kybernetické bezpečnosti u 16 nemocnic. I další aktivity úřadu směřují ke zvyšování odolnosti kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví.


Názor redaktorky

Jakékoliv kyberútoky jsou za hranicí, odsuzuju je, a ještě dokážu rozumět, ne ovšem pochopit, této otřesné činnosti směrem k finančnictví, k bankám, ale proč proboha nemocnice?! Jaký je důvod? Nebo je to jen proto, že zabezpečení sítí v nemocnicích není prioritou a je snadné se tam nabourat?


Vždyť přece i tito zločinci musí vědět, že svým konáním mohou ohrozit a ohrožují životy a neumím si vysvětlit, jaký prospěch tímto sledují, či je to jen hra se společností, se světem? Dokazování moci či čeho? Lidský život má tak malou cenu?!


Já vím, žádná odpověď už nevrátí život miminku, které umřelo naprosto zbytečně, aniž začalo žít.


U nás byly zaznamenány útoky na české nemocnice vloni, a to v době pandemie a v roce 2019. K útoku v roce 2019 došlo v nemocnici v Benešově, minulý rok došlo k útoku ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a psychiatrické nemocnici v Kosmonosech. Podrobnosti si můžete přečíst zde Nemocnice pod náporem hackerů: Jak proběhly nejznámější kyberútoky na české nemocnice? (avast.com).

16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page