top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Labe je živější o čtyři metráky ryb. U Spolany je do řeky vypustili žáci neratovické ZŠ

Neratovická společnost Spolana zahájila další ročník tradičního vypouštění ryb do řeky Labe. Této ekologicko-vzdělávací akce se pravidelně účastní také žáci z místních základních škol. Letos se vypouštění zúčastnili žáci z neratovické základní školy Ing. M. Plesingera - Božinova. Do Labe vypustili na čtyři sta kilogramů ryb. Celkově bylo díky této ekologické iniciativě společnosti Spolana vypuštěno do řeky Labe už bezmála deset tun ryb.

„Vypouštění ryb do řeky Labe organizujeme tradičně dvakrát do roka, kdy zapojujeme také děti z místních základních škol. Ty se tak mohou dozvědět mnoho zajímavých informací nejen o životě vodních tocích, ale také o důležitosti šetrného přístupu k životnímu prostředí,“ řekl k tradičnímu vypouštění ryb do Labe Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

Všechny vypuštěné ryby jsou typické pro charakter toku řeky Labe. „Letos jsme spolu s dětmi do řeky vypouštěly zejména kapra obecného, či líny, okouny a candáty. Ryby v řece vytváří vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí,“ říká Alois Hádek, předseda Českého rybářského svazu Neratovice.

Vypouštění ryb do řeky Labe pořádá společnost na jaře a na podzim. Součástí dne je i povídání školáků s rybáři, opékání špekáčků a vzdělávací soutěže, které organizuje Ekologické centrum v Kralupech nad Vltavou. „Dětem vždy na této akci připravujeme doprovodný program, na kterém si po vypouštění ryb a vyprávění o světě českých vodních toků od rybářů mohou hravou formou ověřit, jak si zapamatovali nabité znalosti,“ doplnila Martina Černá z Ekologického centra v Kralupech nad Vltavou.

 „Děti mají velmi rády takovéto zážitky v rámci výuky a vždy si oživení výuky praktickými ukázkami užijí. Atmosféra na akci byla velmi příjemná. Soutěže byly perfektně připravené a opékání špekáčků bylo krásnou pomyslnou tečkou. Pro většinu dětí je nezapomenutelným zážitkem možnost vlastnoručně vzít rybu do ruky a vypustit ji do řeky,“ shrnula dění Milena Novotná, učitelka ze ZŠ Ing Plesingera-Božinova, Neratovice.

Neratovická společnost Spolana podporuje rozvoj životního prostředí také dalšími prospěšnými aktivitami. Na komíně v areálu podporuje hnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého, který na jednom z komínů výrobního areálu pravidelně hnízdí. Již šestým rokem je v areálu Spolany podporován chov včel medonosných. Ty jsou od roku 2018 chovány ve včelích úlech, které jsou umístěny ve starém areálu výroby čokolády a sacharinu. Výbornou kvalitu stočeného medu opakovaně potvrdily testy akreditované laboratoře Výzkumného ústavu včelařského.

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největší energetickou firmou ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page