• Marta Dušková

Ludmila: Kněžna a světice

Letošní rok 2021 patří svaté Ludmile. U příležitosti 1100. výročí její násilné smrti byla vydána výpravná monografie z Nakladatelství Lidové noviny s názvem Ludmila: Kněžna a světice.


V souvislosti s vydanou knihou se uskuteční online přednáška se stejným názvem Ludmila: Kněžna a světice editora monografie Jakuba Izdného ve středu 31. března v 18 hodin, kde budou představeny zajímavé informace a novinky, které vyplývají z výzkumu o životě a kultu sv. Ludmily.


Jakub Izdný je odborný asistent Ústavu českých dějin Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a zabývá se raným středověkem střední Evropy.

Přednášku pořádá spolek Svatá Ludmila 1100 let www.svataludmila.cz, jehož zakládajícím členem je i město Mělník.


Monografii je možné zakoupit v internetových knihkupectvích.


Anotace

Kněžna a světice Ludmila je postavou stojící na počátku českých dějin. Je první historicky známou českou ženou, manželkou panovníka a světicí. Můžeme ji také označit za první ženu v čele českého státu, či alespoň toho útvaru, z nějž postupným vývojem český středověký stát vznikl. Sňatkem s prvním doloženým českým knížetem z rodu Přemyslovců, Bořivojem, vstoupila Ludmila do historie a stala se pramátí našeho prvního panovnického rodu. S jejím příběhem je spojena i christianizace Čech, kterou podle legend na Moravě zahájil Bořivoj, jenž pak jí a vnukovi Václavovi přenechal pomyslnou zakladatelskou pozici. Václav, patron české země, byl Ludmilou v křesťanské víře vychováván a postaral se též o počátek jejího kultu. Ludmila poté vstoupila do českých dějin jako světice a její osobnost dodnes inspiruje nejen politiky, církevní činitele nebo umělce v Čechách i mimo ně. Kniha je přehledným souhrnem poznatků o Ludmile, její době, ale také o „druhém životě“, který vstupuje již do dvanáctého století svého trvání.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše