top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Mělník zahájil boj proti vizuálnímu smogu: Nové polepy knihovny

Vizuální smog je zamoření veřejného prostoru agresivní reklamou, která zastírá jedinečnost měst i krajiny. Často jde o umělé, křiklavé panoptikum zastírající opravdovou tvář města, ničící jeho jedinečnost. Ve velké míře se týká grafického designu – reklam na provozovnách a samostatných nosičů mimo provozovny.

Dům služeb s novou knihovnou v roce 2021. Foto: Petr Šťastný

O vizuální smog se jedná vždy, když je pozorovatel nucen jej spatřit – jako je tomu ve veřejném prostoru. Nejedná se tedy o online reklamu nebo televizní reklamu, kterou může pozorovatel kdykoli svobodně přestat sledovat. Reklama ve veřejném prostoru je nedobrovolná a nevyžádaná, jde v podstatě o spam v prostoru města. Vizuální smog není s městy neodmyslitelně spjatý a už vůbec není zapotřebí k úspěšnému podnikání – naopak. Jde o lenost vymýšlet nové přístupy k prezentaci. Množství nápisů na reklamách odpovídá naivní touze zadavatele reklamy a ne realitě toho, co může kolemjdoucí pojmout při průchodu městem.

Vedlejší obchodní dům v roce 2021. Foto: Petr Šťastný

Citlivost na úroveň veřejného prostoru je různá, na každý pád ale jeho stav utváří hodnoty jedince od útlého věku. Reklama momentálně zabírá ve městech většinu výhledu chodců, prostor tedy dostává především komerce a ne architektura a příroda jako esenciální součást a trvalá hodnota města. Jde o podstatu reklamy, která není špatně sama o sobě, chybou je, že dostává ve městech fyzicky extrémně veliký prostor na úkor všeho ostatního a nikdo si nemůže vybrat, jestli ji uvidí nebo ne. V rámci značení provozoven pak děti vyrůstají ve městech, kde se ušlechtilý kámen překrýváme kusem nejlacinějšího plastu a všichni to akceptujeme jako normální.

Dům služeb v roce 2015. Foto: Petr Šťastný

V rámci boje proti vizuálnímu smogu proto město pomalu začíná odstraňovat z budov agresivní reklamu. Nové polepy na Domě služeb mají nejen upoutat kolemjdoucího a upozornit, že se zde skutečně nachází knihovna, ale zároveň očistit budovu od nevkusných pestrobarevných bannerů prodejců, kteří tu kdysi mívali své provozovny. Zároveň mají upoutat originálním zpracováním, které grafický navrhl Petr Šťastný. Podle vedení mělnické radnice jde o začátek vizuálního zklidnění prostoru náměstí Karla IV., který má upoutat nejen mělnického občana, ale i turisty a pomoci tak pozitivní propagaci našeho města.


Barbora Walterová Benešová, tisková mluvčí MÚ Mělník, Mělnická radnice duben 2021

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page