top of page
  • Marta Dušková

Mělnické vinobraní se loučí, ahoj příští rok!

Tradiční festival Mělnické vinobraní, který má za sebou dlouholetou tradici, se letos vrátil po loňské přestávce opět v třídenním formátu a odehrával se na pěti scénách. V neděli po třech dnech skončil 82. ročník této velké akce, která se opět odehrávala v historickém centru Mělníka na soutoku Labe a Vltavy. Letošní ročník nesl téma sv. Ludmily, od jejíhož úmrtí uplynulo letos 16. září 1100 let.

Mělnické vinobraní je nejstarší a zároveň jedna z největších slavností podobného typu v celé republice a každý rok přináší bohatý program se spoustou zážitků, ať už jsou to vystoupení všech uměleckých žánrů od hudby, tance či jiných, nechybí řemeslné trhy, historie, dílny a atrakce pro děti. Vedle jarmarku, stánků s burčákem a gastronomickými specialitami bylo možné v průběhu třídenní akce narazit na flašinetáře, sokolníka a obdivovat pouliční umělce.


Nechyběl ani průvod Družina sv. Ludmily, tentokrát věnovaný poctě kněžně Ludmile, první české světici, patronce matek a babiček a vinařů a zároveň nejznámější mělnické rodačce, který vycházel od zahradnické akademie a končil na náměstí Míru.

Součástí festivalu byl doprovodný program, který zajistil zámek Mělník a Regionální muzeum Mělník.


Akce je především tradiční oslavou vína a vinařství a degustace mělnických vín probíhala po celé tři dny na radničním dvoře.


Letošní účast návštěvníků nezaznamenala větší výkyvy, i když návštěvnost byla oproti minulým ročníkům o něco nižší. Celkový počet účastníků byl okolo 30 000 a tyto návštěvníky neodradilo ani povinné prokazování bezinfekčnosti.


Velké poděkování patří všem, kteří velkou akci organizovali a podíleli se na ní a několik měsíců příprav je stálo jistě velké úsilí, aby mohla být dovedena ke zdárnému konci.

Mělnické vinobraní se poprvé uskutečnilo v roce 1911 a celou zajímavou historii této akce je možné nalézt ZDE.592 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page